Bushi, propusť svého zajatce! Z billboardů a plakátů vylepených na autobusech v Jeruzalémě společně shlížejí na každodenní cvrkot v metropoli tři muži, kteří k sobě mají v životě hodně daleko: americký prezident George Bush, lídr Hamasu Ismáíl Haníja a šéf libanonského Hizballáhu, šajch Hasan Nasralláh.
Zatímco Hamas a Hizballáh zadržují izraelské vojáky, Spojené státy už přes 20 let vězní amerického Žida, analytika námořnictva USA Jonathana Pollarda, který v 80. letech předával tajné informace izraelské rozvědce. Takové je vysvětlení podivné trojky na jednom billboardu.
Pollardova rodina a přívrženci teď využili Bushovy návštěvy v Izraeli a znovu rozpoutali kampaň za jeho propuštění, píše zpravodajská stanice BBC.
Součástí kampaně jsou i malé demonstrace. Pollardova žena Esther zároveň požádala v dopise adresovaném americkému prezidentovi o milost pro svého manžela, který byl uvězněn v roce 1987.
Zrada, ale vlastně nevelká
Pollardovi přátelé tvrdí, že Američan se nemohl v pravém slova smyslu dopustit "špionáže", protože USA a Izrael jsou spojenci. Tvrdí také, že Pollard při vyšetřování spolupracoval, vše vypověděl, a stejně dostal nezvykle tvrdý trest.
Esther Pollardová navíc uvádí, že rozhodnutí nepropustit jejího manžela je politicky motivované.
Tajné dokumenty, které Pollard předal Izraelcům, nebyly z bezpečnostních důvodu nikdy zveřejněny. Spekuluje se, že obsahovaly údaje o dodávkách sovětských zbraní do Sýrie a Iráku, o syrských chemických zbraních, o pákistánské atomové bombě či o libyjské vzdušné obraně.
Nejpustošivější průšvih
Přestože přívrženci vězněného muže jeho výzvědnou činnost omlouvají, američtí zpravodajci mají Pollarda za zrádce, který vážně poškodil bezpečnostní zájmy USA. Ron Olive, který v době Pollardova zatčení pracoval jako agent americké námořní kontrarozvědky, říká, že tento incident "byl jedním z nejpustošivějších případů v historii americké špionáže". Podle jeho slov Pollard během několika let zcizil přes milion tajných dokumentů.
"Přestože Izrael je spojencem (USA), měl přátele, které nejsou nezbytně přáteli Spojených států," říká Olive, podle nějž se tajné informace z Izraele mohly dostat i do jiných zemí.
Bývalý americký prezident Bill Clinton prý v roce 1998 slíbil izraelskému expremiérovi Benjaminu Netanjahuovi, že Pollard bude propuštěn. Tehdejší šéf CIA George Tenet však pohrozil, že odstoupí, pokud bude Clinton s propuštěním souhlasit.
V současnosti se zdá, že na škodu, kterou kdysi případ slavného špiona napáchal ve vztazích mezi oběma státy, se v politických kruzích už zapomíná. Pollardovi přátelé ale tvrdí, že budou bojovat až do jeho propuštění. A Esther Pollardová stále doufá v brzkou prezidentskou milost.
Foto: jonathanpollard.org, archiv