Spojené státy se obávají <span>mexické intifády</span>

Zahraničí
12. 6. 2010 18:30
Oprava plotu na hranici Mexika a USA v El Pasu.
Oprava plotu na hranici Mexika a USA v El Pasu.

Oprava plotu na hranici Mexika a USA v El Pasu.Smrt patnáctiletého Mexičana, kterého sedmého června zastřelil americký pohraničník v koridoru mezi El Pasem v Texasu a Juarézem v Mexiku, přitáhla pozornost k náročné situaci na hranici mezi oběma státy, píše časopis Time.

Mexičtí chlapci házeli na americkou pohraniční stráž kameny. "Kameny versus pušky není zrovna situace, kterou bychom tady chtěli mít," říká radní z El Pasa Beto O'Rourke. "Obáváme se, že to vypadá trochu moc jako v Izraeli a Palestině".

O'Rourke není jediným obyvatelem pohraničního regionu, který se tento týden uchýlil k podobnému přirovnání. Arizonský zákon zpřísňující kontroly nelegálních imigrantů a Obamův plán poslat na hranice dvanáct set vojáků vyvolávají obavy, že vztah mezi oběma stranami je stále více konfrontační, což vede americké pohraniční úřady k tvrdším zásahům.

ČTĚTE TAKÉ: Vyříznutá srdce u mrtvol nalezených v Mexiku
                        Na americké hranici objevili moderní pašerácký tunel
                        Města na mexicko-americké hranici rozdělilo násilí

"Obávám se, že tito lidé mohou mít pocit, že jejich úlohou není pouze dohlížet na dodržování zákonů, ale také bránit zemi proti invazi Mexičanů," říká politolog Tony Payan z University of Texas-El Paso. "Rostoucí frekvence podobných incidentů odráží znepokojivý trend v používání nepřiměřené síly některými pohraničními strážci," uvedlo mexické ministerstvo zahraničí.

Nejasné příčiny

Pondělní smrt patnáctiletého Servis Hernándeze označil americký ministr spravedlnosti Eric Holder za "extrémně politováníhodný incident". Šlo o druhou smrt mexického občana způsobenou americkými pohraničními agenty během dvou týdnů. Mexický ilegální imigrant zadržený v San Diegu v Kalifornii zemřel poté, co ho policisté pacifikovali obušky a tazerem. Obě úmrtí se v současné době vyšetřují. Na internetu se objevilo video, na kterém Hernández a další chlapci utíkají před pohraničníky. Není na něm ale vidět, jak byl zabit nebo zda skutečně házeli kameny.

Mexiko uvádí, že v roce 2008 zabily americké hraniční stráže pět Mexičanů, loni to již bylo dvanáct a letos, za necelých šest měsíců, již sedmnáct.

Stížnosti Mexika mohou působit pokrytecky, protože jeho vlastní jižní hranice je nechvalně známá kvůli střelbě a brutalitě vůči středoamerickým imigrantům. A americké úřady tvrdí, že pohraniční stráže čelí vzrůstajícímu násilí. Stále agresivnější jsou hlavně coyotes, obávaní převaděči. Přibývá ale i útoků ze strany přistěhovalců.

Násilí v Ciudad Juaréz.Ve fiskálním roce 2010, který začal loni v říjnu, se pohraniční stráže v sektoru El Paso dostaly pod palbu kameny celkem třicetkrát. V březnu byl poblíž hranice zastřelen arizonský rančer, místní úřady se domnívají, že za vraždou mohl být mexický převaděč nebo ilegální imigrant. Arizona schválila nový přísný zákon částečně jako reakci na tento incident.

Obava s hysterie

Podle amerického Úřadu pro ochranu hranic a cla (CBP) bylo za fiskální rok 2010 na celé hranici zaznamenáno asi tak osm set útoků. To je oproti loňskému roku nárůst o více než dvacet procent. "Spolupracujeme s Mexikem, abychom hranice zabezpečili proti organizovanému zločinu, což vyvolává silnou reakci kriminálních živlů," říká mluvčí CBP Lloyd Easterling. "Když si uvědomíte, kolika útokům musí čelit, je zdrženlivost našich agentů ohromující."

Nedávné incidenty ale vyvolávají obavy, že tato zdrženlivost je nyní u konce. CBP trvá na tom, že její zaměstnanci mají právo na "použití přiměřené síly", když mají pocit, že jejich životy jsou v ohrožení. Hernandéz byl však zastřelen na útěku zpět do Mexika, zezadu do hlavy. "To vypadá jako hrubě nepřiměřená odpověď," uvedla Amnesty International.

Jednotky protidrogové policie v El Pasu.Tragédie ukazuje také rozdíly v situaci na obou stranách hranice. Juaréz je dějištěm neutuchající války mezi drogovými kartely. Americká strana hranice je však jednou z nejbezpečnějších oblastí v Americe. "Vojenská přítomnost na hranici podle Obamova plánu jen lidi vyděsí," říká O'Rourke, který se obává hysterie podobné té v Arizoně, která by mohla zrušit hodnotné bilaterální sociální a ekonomické vazby.

Zároveň incident ukazuje, že Washington musí začít brát nutnost imigrační reformy vážně, píše Time. "Střelba ukazuje, jak hrozně nefunkční systém ochrany hranic máme," říká Payan, "a pokud Obama nezchladí vášně, které zde rostou, násilí bude eskalovat."

mapa.

Foto: www.profimedia.cz

Autor: - kpa -

Další čtení

Robert Fico po příletu do Moskvy

Slovensko se bouří. Fica chtějí za návštěvu Moskvy obvinit z vlastizrady

Zahraničí
9. 5. 2025
Ruští voéjáci na přehlídce v Moskvě

Moskvou pochodovali vojáci. Fico zapadl, hlavním hostem byl čínský prezident

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 11:13
ilustrační foto

Přes 200 supů se otrávilo nastraženou mršinou, ochránci 83 ptáků zachránili

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ