Starosta New Yorku <span>pohořel s poplatky</span> do centra

Zahraničí
8. 4. 2008 20:29
Dopravní zácpa, každodenní společník Newyorčanů.
Dopravní zácpa, každodenní společník Newyorčanů.

Dopravní zácpa, každodenní společník Newyorčanů.Zbabělci. Newyorský starosta Michael Bloomberg takto označil politiky, kteří zamítli jeho plán na zpoplatnění vjezdu do centra města. New York tak nebude následovat zaoceánský vzor progresivnějšího Londýna a zůstává věrný svým dopravním zácpám a smogu.

"Je zapotřebí zvláštní druh zbabělství, aby volení zástupci odmítli hlasovat podle svého svědomí u opatření, které se více než rok projednávalo a doplňovalo, a jež mělo vyřešit mnoho závažných problémů," postěžoval si hořce první muž New York City.

Miliardář Bloomberg rád vystupuje jako vizionář, jeho plán mýtného se však politikům státu New York zdál odvážný až příliš. Dolní komora tamního parlamentu jej v pondělí odmítla.

Michael Bloomberg, první muž New Yorku."Měli bychom newyorskému shromáždění zatleskat, že vyslechlo obavy svých voličů," přivítal naopak rozhodnutí mluvčí lobistů, kteří proti poplatku vystupovali. Je prý třeba hledat takové řešení pro omezení dopravy, na němž se shodnou všichni Newyorčané.

Osobní vozidla tak při vjezdu na Manhattan nebudou muset platit navrhovaných osm dolarů; u nákladních vozů se počítalo s jedenadvaceti. Sazba byla stanovena pro všední dny mezi šestou hodinou ranní a 18 hodinou večerní.

Když Bloomberg svůj projekt loni v dubnu představil, podpořil jej například také tehdejší britský premiér Tony Blair. New York se měl podle Blaira měl postavit do čela boje proti klimatickým změnám.

Newyorští radní přesvědčovali, že mýtné sníží dopravu o šest procent. Stovky milionů dolarů, které se díky němu měly vybrat, chtěla radnice použít na dopravní projekty.

New York má i nadále zůstat městem smogu.Kritici namítali, že poplatek je regresivní a znevýhodní chudší obyvatele. Někteří zpochybňovali také průhlednost celého systému.

Kasírování řidičů v ucpaných centrech velkých měst je ve světě stále populárnějším způsobem, jak omezit zácpy i smog. Úspěchy v tomto směru slaví Londýn, Oslo či Singapur. Ani zde se ale zavádění poplatku neobešlo bez protestů. Obyvatelstvo zůstává v názoru na opplatky rozdělené. Automobilisté je přijímají snáze, pokud jdou ruku se zvyšováním kvality hromadné dopravy.

Foto: Profimedia, archiv

Autor: - ms -

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ