Stát Massachusetts <span>napadl zákon o manželství.</span> Kvůli gayům

Zahraničí
9. 7. 2009 13:45
Výroční Gay Pride Party (ilustrační foto)
Výroční Gay Pride Party (ilustrační foto)

Výroční Gay Pride Party (ilustrační foto)Americký stát Massachusetts zpochybnil federální zákon, který definuje manželství jako svazek mezi mužem a ženou. Kvůli normě, kterou považuje za diskriminační, podal žalobu u federálního soudu v Bostonu. Massachusetts byl prvním americkým státem, který umožnil sňatky homosexuálů.

Podle státu Massachusetts federální zákon zasahuje do jeho práva definovat a regulovat manželství tak, jak uzná za vhodné. Zákon na obranu manželství z roku 1996 na federální úrovni neuznává sňatky homosexuálů a dává jednotlivým státům unie právo neuznat manželství mezi osobami stejného pohlaví uzavřená v jiných státech.

ČTĚTE TAKÉ: Indie: sodomie už není trestný čin, rozhodl soud

Žaloba, kterou stát Massachusetts podal, uvádí, že zhruba 16 tisíc homosexuálů, kteří v něm dosud uzavřeli sňatek nespravedlivě přichází o výhody, jež federální zákon zaručuje heterosexuálním dvojicím. Jde například o daňové zvýhodnění, benefity od zaměstnavatelů či výhodnější zdravotní pojištění. Stát umožňuje sňatky homosexuálů od roku 2004.

Odpůrci homosexuálních sňatků plánují referendum."Mají nárok na rovné zacházení ze strany zákona bez ohledu na to, zda jsou homosexuálové nebo ne," uvedla massachusettská státní žalobkyně Martha Coakleyová. Podle ní Kongres uzákoněním manželství jako sňatku muže a ženy překročil své pravomoci.

Před přijetím zákona na ochranu manželství podle federálního práva spadala definice manželství výlučně do pravomocí jednotlivých států. Zákon byl přijat v okamžiku, kdy se sňatky osob stejného pohlaví chystala uzákonit Havaj a jejich odpůrci se obávali, že by je pak musely uznat i ostatní státy.

Zastánci manželství osob stejného pohlaví očekávají, že se k žalobě přidají další státy. Vedle státu Massachusetts umožňuje sňatky homosexuálů pět dalších států - Connecticut, Vermont, New Hampshire, Maine a Iowa. Odpůrci sňatků homosexuálů v Maine ale ve středu uvedli, že mají dostatek hlasů pro to, aby o příslušném zákonu bylo možné hlasovat v chystaném listopadovém referendu.

Foto: Reuters, Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

Rusko provedlo rozsáhlý dronový útok na Oděsu, hlásí ukrajinské úřady

Zahraničí
22. 4. 2025

Viceprezident USA Vance přicestoval na návštěvu Indie, setkal se s premiérem

Zahraničí
22. 4. 2025

Papež František zemřel na mrtvici a následné selhání srdce

Zahraničí
Aktualizováno: 21. 4. 2025 23:25

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ