Stíhaný zdroj WikiLeaks chce k soudu jako svědky Obamu a Clintonovou

Zahraničí
6. 12. 2011 10:55
Vojín Bradley Manning je obviněn ze spolupráce s nepřítelem.
Vojín Bradley Manning je obviněn ze spolupráce s nepřítelem.

V procesu s americkým vojínem Bradleym Manningem, který předal serveru WikiLeaks desítky tisíc tajných dokumentů, chce jeho obhájce jako svědky předvolat prezidenta Baracka Obamu a ministryni zahraničí Hillary Clintonovou.

Obhájce David Coombs chce Obamu předvolat kvůli prezidentově výroku z letošního dubna. Obama tehdy v rozhovoru s demonstranty podporujícími Manninga prohlásil, že vojín porušil zákony. Podle Coombse tak ale prezident zneužil svou autoritu nejvyššího velitele ozbrojených sil k ovlivnění porotců v procesu s Manningem, kteří jsou vybráni z řad vojáků.

Vojín Bradley Manning je obviněn ze spolupráce s nepřítelem.Clintonová by zase podle Coombse měla svědčit o tom, jaké byly dopady diplomatických dokumentů zveřejněných na WikiLeaks na americkou zahraniční politiku.

Představitelé ministerstva zahraničí v minulosti pod podmínkou anonymity uváděli, že zveřejnění materiálů Američany ztrapnilo, ale zahraniční politiku nijak výrazně nepoznamenalo.

Podle právních odborníků by bylo svědectví prezidenta a ministryně spravedlnosti něčím nevídaným. "Nepamatuju si případ, kdy by byl na lavici svědků předvolán některý ze členů vlády," prohlásil učitel práva na Yaleově univerzitě Eugene Fidell.

Předběžné líčení s Manningem začne 16. prosince a bude trvat týden. Při slyšení by se mělo rozhodnout, zda důkazy proti vojínovi stačí pro zahájení vojenského procesu. Vojákovi hrozí až doživotní vězení.

Podle právních odborníků by bylo svědectví prezidenta a ministryně spravedlnosti něčím nevídaným.Manning je obviněn ze spolupráce s nepřítelem. Činu se podle vyšetřovatelů dopustil tím, že předal WikiLeaks video z americké operace v Iráku, při které vojáci stříleli z vrtulníku na civilisty a zabili přes deset lidí, včetně dvou novinářů z agentury Reuters.

Manning je rovněž obviněn, že předal WikiLeaks tajné armádní dokumenty o válkách v Iráku a v Afghánistánu a na čtvrt milionu amerických diplomatických depeší.

Manning údajně tajné informace nelegálně stáhl z americké armádní sítě během svého nasazení v Iráku. Kromě WikiLeaks je nabídl i někdejšímu hackerovi, který ale o nabídce informoval úřady. V květnu 2010 byl Manning po návratu do USA zadržen a od té doby je ve vazbě.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ