Stín paktu s Talibanem. Koledují si USA o únosy vojáků?

Zahraničí
1. 6. 2014 20:54
Bowe Bergdahl.
Bowe Bergdahl.

Američtí vojáci a vyjednavači museli při osvobozování amerického vojenského zajatce Boweho Bergdahla jednat rychle, protože jeho zdravotní stav se zhoršoval. Na základně Bagrám v Afghánistánu to řekl americký ministr obrany Chuck Hagel, který sem přicestoval na neohlášenou návštěvu.

Hagel na základně v Bagrámu přistál jen necelý den poté, co radikální islamistické hnutí Taliban propustilo po pěti letech věznění amerického vojáka Boweho Bergdahla. Podle ministra se Bergdahlovo zdraví natolik zhoršovalo, že Američané byli přinuceni jednat rychle, aby dosáhli jeho propuštění. Vláda ve Washingtonu se kvůli naléhavosti případu ani neobracela na Kongres, aby s ním svůj postup konzultovala.

Podle Hagela by výměna zajatců mohla přispět k usmíření mezi USA a Talibanem, což je podle Washingtonu nezbytný předpoklad k zvýšení celkové bezpečnosti v Afghánistánu. Americká strana však zároveň uznává, že existuje riziko, že se další povstalecké skupiny mohou odhodlat k únosům amerických vojáků a civilistů ve snaze je pak vyměnit za další zajatce.

Americký ministr obrany Chuck Hagel (vpravo) a americký velvyslanec v Afghánistánu James Cunningham.Osmadvacetiletého Bergdahla vyměnili Američané za pět členů Talibanu vězněných na základně na Guantánamu. Taliban uvítal propuštění svých mužů s "velkým uspokojením". Za velké vítězství to označil vůdce hnutí mulla Muhammad Umar.

Pětice zadržovaných talibů zamířila do Kataru, kde mají strávit rok pod dohledem. Afghánské ministerstvo zahraničí vyjádřilo názor, že jejich přemístění do Kataru je nelegální a vyzvalo k jejich okamžitému propuštění.

Americký prezident Barack Obama, který před několika dny oznámil plán stahování amerických sil, bagrámskou základnu navštívil před týdnem. Po propuštění Bergdahla zdůraznil, že Spojené státy mají povinnost dostat domů nespravedlivě zadržované Američany ve světě.

Bergdahl přiletěl v neděli z Afghánistánu do Německa. Dorazil do americké vojenské nemocnice na jihozápadě země. Regionální zdravotnické středisko v Landstuhlu oznámilo, že "zhodnotí jeho stav, zahájí případnou nezbytnou lékařskou péči a bude asistovat při jeho rekonvalescenci". Podle zdravotníků nebyla předem stanovena doba, jakou bude rekonvalescence trvat.

Počátkem letošního roku měli Američané v Afghánistánu přibližně 38 tisíc mužů, z nichž 27 tisíc sloužilo v rámci Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti (ISAF). Podle Obamy v Afghánistánu USA do konce roku ponechají 9800 vojáků, v příštím roce polovinu tohoto počtu a do roku 2016 se ze země stáhnou s výjimkou malého kontingentu nutného pro chod místní ambasády, podobně jako je tomu nyní v Iráku.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK/AP , Pablo Martinez Monsivais

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ