Stop cynickým politikům a firmám! Nespokojení táhli ulicemi

Zahraničí
16. 10. 2011 14:15
Jeden z protestujících.
Jeden z protestujících.

Sobotní celosvětové demonstrace, jichž se na protest proti cynismu finančního světa a chování politiků zúčastnily statisíce lidí, proběhly většinou klidně a bez incidentů. Výjimkou byla Itálie, kde se římský pochod stotisícového davu zvrhl v násilnou bitvu s policií. Rozzuření demonstranti zapalovali auta, rozbíjeli výlohy a ničili banky a luxusní hotely. Hlasité protesty se odehrály také v New Yorku, Londýně či Frankfurtu nad Mohanem, naopak v Asii měla výzva organizátorů akce jen velmi malou odezvu.

Největší drama zažili při sobotních demonstracích Italové. Zatímco jinde se sešly maximálně tisícovky protestujících, ulicemi Říma pochodovalo kolem 200 tisíc lidí. Stovky zakuklených radikálů útočily kameny a zápalnými lahvemi na hlídkující policisty, demonstranti rozbíjeli výlohy, ničili provozovny bank a hotely, zapalovali auta a dokonce se jim podařilo způsobit požár ministerského úřadu. Policie proti nim musela zasahovat vodními děly a slzným plynem, celkem 70 lidí bylo zraněno a 12 zatčeno.

Komentátoři italských médií jsou z vývoje událostí šokovaní. Titulní článek římského deníku La Repubblica dnes například vyšel s nadpisem "Pouliční bitky a teror: chaos v Římě". Také politici násilí během demonstrace odsoudili, vesměs však mluví o tom, že ho má na svědomí jen hrstka radikálů, kterým se podařilo jinak poklidný pochod změnit v drama.
Početná demonstrace se odehrála v centru New Yorku, který je kvůli vytrvalým protestům na Wall Streetu v centru dění už od září. Na Manhattanu se nakonec sešlo asi 50 tisíc nespokojených lidí, a ačkoli policie 80 protestujících zatkla, měla celá akce poměrně klidný průběh. Jinde ve Spojených státech do ulic vyšly nanejvýš tisíce lidí, stejně jako v Evropě.

V Londýně se protesty proti chování finančního světa protáhly až do dneška. Na sobotní protestní shromáždění u sídla burzy se sešly asi dvě tisícovky lidí, včetně spoluzakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Několik stovek z nich se pak utábořilo před katedrálou svatého Pavla, kde stanují doteď a někteří z nich tvrdí, že po vzoru New Yorku na místě zůstanou natrvalo.

V centru Prahy protestovalo proti současné politické situaci v České republice i v zahraničí zhruba 200 až 300 lidí.

Pořadatelé akce Jednotně za změnu světa (United for Globalchange) uvedli, že se demonstrace uskutečnily v téměř tisícovce měst. Zatímco v Americe, Evropě a Austrálii měla jejich výzva k pokojným protestům ohlas, Asie zareagovala velice vlažně. V Japonsku, na Filipínách či na Tchaj-wanu se na náměstí vypravily jen desítky či stovky lidí. V Singapuru se přes výzvy na sociálních sítích nakonec na svolané demonstraci neobjevil vůbec nikdo a na prázdném náměstí ve finanční čtvrti hlídkovali jen tři policisté. Fotografii opuštěného místa zveřejnil vládní deník Sunday Times s otázkou: Co na obrázku chybí?

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Po explozi v přístavu u íránského Bandar-Abbásu je 14 mrtvých a 750 zraněných

Zahraničí
26. 4. 2025

Motorkáři Noční vlci vyrazili z Moskvy. Do Evropy je možná nepustí

Zahraničí
26. 4. 2025
ilustrační foto

Statisíce lidí vyprovodily papeže Františka na poslední pouti

Zahraničí
26. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ