Zoologové v Peru a Chile si poslední dobou lámou hlavu. Důvodem je zvyšující se počet mrtvých zvířat vyplavovaných oceánem na tamní pláže. Naposledy byly stovky mršin nalezeny v regionu Coquimbo v severní části Chile.
Těm, kteří na místo dorazili, se naskytl hrůzný pohled. Na pláži leželo na šest stovek mrtvých ryb, pelikánů, lachtanů či tučňáků. Vyšetřením příčin jejich smrti byl pověřen speciální tým tvořený policisty a ochránci zvířat.
"Posíláme potřebné informace vládním agenturám i policejním detektivům, abychom je shromáždili a přiměli místní vládu k akci. Myslím, že tohle jsou nejtěžší škody na fauně, jaké jsme v tomto regionu za poslední roky měli," uvedl Cristian Felmer z ministerstva životního prostředí.
Čtyři tisíce dlouhé chilské pobřeží Tichého oceánu je oblíbeným cílem turistů, kteří sem jezdí pozorovat delfíny a lachtany v jejich přirozeném prostředí. Další vysoce zastoupenou skupinou lidí jsou rybáři. Právě ty zoologové podezřívají, že smrt zvířat způsobili.
Rybáři se totiž v minulosti při lovu uchylovali k poněkud zbabělým praktikám. Sítě, do kterých chytali ryby, bránili proti lachtanům za pomoci dynamitu. Dokonce tak lovili samotné ryby. Podle některých expertů výbušniny používají stále, i když je to nelegální.
"Ověřujeme, zda to, co se tu děje, způsobují výbušniny. Jde o lachtany, protože ničí rybářům sítě. Místní ale tvrdí, že už nálože nepoužívají," říká Gonzalo Aljaro z námořní vyšetřovací služby.
Rybolov pomocí výbušnin je i přes zákaz stále rozšířený především v jihovýchodní Asii a u částí pobřeží Afriky. Jeho dopady jsou přitom hrozivé - nezpůsobuje jen úhyn organismů, ale ničení celého ekosystému. Po výbuších je často zdemolováno prostředí, které je pro život zvířat vhodné.
"Mořské prostředí je mnohem hustší než vzduch, takže tlakové vlny jsou tu silnější a poškozují mozek ptáků a dalších mořských tvorů skrze uši. Funguje to, jako byste je zabili elektřinou," vysvětluje Felmer.
Nejde o první případ, kdy k hromadnému úmrtí živočichů došlo. V březnu se například na chilském pobřeží nedaleko Santiaga objevilo 20 tisíc mrtvých krevet. Příčina bylo rovněž neznámá.
Přivést případné viníky před spravedlnost bude velice složité. Vzhledem ke členitosti chilského pobřeží je obrovským problémem je jen najít.
Rybolov a navazující potravinářský průmysl je pro Chile důležitým hospodářským odvětvím. Podle údajů z roku 2005 bylo Chile, pokud jde o množství ulovených ryb, šestým státem světa.