Newyorský soud přijal občanskoprávní žalobu vůči bývalému šéfovi Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominiqueovi Straussu-Kahnovi, kterého pokojská Nafissatou Diallová viní ze sexuálního napadení. S francouzským politikem tak může začít začít občanskoprávní řízení. Jednání se odehrálo v jeho nepřítomnosti.
Předtím soud odmítl Straussovu-Kahnovu žádost, aby mu ve sporu byla přiznána diplomatická imunita. Ta podle obhájců exšéfa MMF Strausse-Kahna chránila na základě smlouvy mezi OSN a USA z roku 1947. Imunitou na území Spojených států jsou podle této smlouvy chráněni šéfové "specializovaných úřadů" včetně MMF. Spojené státy smlouvu sice nepodepsaly, ale mezinárodně je respektována.
Soudce zamítavé stanovisko zdůvodnil podle serveru listu The New York Post tím, že Strauss-Kahn neuplatnil imunitu, když mu hrozilo kvůli loňskému incidentu trestněprávní řízení. Od toho newyorská justice nakonec upustila kvůli tomu, že se Diallová ukázala ve svých výpovědích jako nedůvěryhodná. Strauss-Kahn nicméně přišel o křeslo ředitele MMF a ztratil zejména v rodné Francii politické ambice.
I podle právníků Diallové argument o údajné imunitě byl nesmyslný, neboť v době incidentu byl Strauss-Kahn v New Yorku soukromě na návštěvě dcery a imunitou nebyl chráněn ani podle názoru MMF.
Americký právní systém nicméně umožňuje, aby se oba střetli ještě v občanskoprávním sporu, kde by se mělo řešit případné finanční odškodnění Diallové. Třiatřicetiletá žena vymáhá odškodné za "násilné a sadistické" napadení dvaašedesátiletým Strausse-Kahnem. Jeho obhájci ale tvrdí, že pohlavní styk v manhattanském hotelu byl dobrovolný.
Strausse-Kahna pronásledují problémy i ve Francii, kde byl obviněn z napomáhání ke kuplířství.