Summit v Panamě: Obama telefonoval s Castrem

Zahraničí
10. 4. 2015 08:19
Neoficiální setkání. Americký prezident Barack Obama (vlevo) si podává ruku s kubánským protějškem Raúlem Castrem na pohřbu Nelsona Mandely.
Neoficiální setkání. Americký prezident Barack Obama (vlevo) si podává ruku s kubánským protějškem Raúlem Castrem na pohřbu Nelsona Mandely.

Americký prezdent Barack Obama telefonoval s kubánským vůdcem Raúlem Castrem po příjezdu do Panamy, kde začíná dvoudenní americký summit. Uvedl to zástupce ředitele státní kubánské tiskové agentury Jorge Legaňoa na svém facebookovém profilu. Oba státníci se během summitu sejdou poprvé od chvíle, kdy v prosinci oznámili začátek nové éry vztahů svých zemí. Americké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek Obamovi doporučilo, aby vyřadil Kubu ze seznamu států podporujících terorismus. V Panamě již spolu jednali ministři zahraničí obou zemí John Kerry a Bruno Rodríguez.

K telefonátu obou prezidentů došlo podle v noci na dnešek, krátce poté, co dorazili do Panamy, což potvrdil nejmenovaný diplomat. O obsahu rozhovoru však není nic známo a Bílý dům se k němu zcela odmítl vyjádřit. Jde o první rozhovor Obamy s Castrem od chvíle, co v polovině prosince oznámili historický zlom v dlouhodobě nepřátelských vzájemných vztazích.

Pro Obamu může být očekávaná schůzka na summitu příležitostí k dosud nejvstřícnějšímu kroku směrem ke Kubě - jejímu vyřazení ze zmíněného seznamu. "Doporučení ministerstva zahraničí vyřadit Kubu ze seznamu států podporujících terorismus je výsledkem několikaměsíčního technického zkoumání a je důležitým mezníkem v našem úsilí o utváření plodnějších vztahů s Kubou," prohlásil Ben Cardin, nejvýše postavený demokrat v senátním výboru pro zahraniční vztahy. Jeho mluvčí Sue Walitská potvrdila, že senátor byl o rozhodnutí ministerstva informován.

Ve čtvrtek šéf Bílého domu během návštěvy Jamajky oznámil, že o vyřazení Kuby ze seznamu zemí podporujících terorismus rozhodne brzy. Učiní tak poté, co prý dostane závěry svých bezpečnostních poradců.

Na seznam se Kuba dostala v roce 1982 zejména kvůli podpoře baskické separatistické organizace ETA a kolumbijských povstalců z hnutí FARC (Revoluční ozbrojené síly Kolumbie).

To, že se Kuba stále nachází na seznamu, je zásadní překážkou na cestě k normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi a ke znovuotevření jejich ambasád.

Obama s Castrem nemá naplánováno žádné oficiální jednání, sejdou se však na okraji summitu. Bude to podruhé v historii, co stanou tváří v tvář; poprvé si potřásli rukama na předloňském pohřbu jihoafrického lídra Nelsona Mandely.

V Panamě už ve čtvrtek večer za zavřenými dveřmi jednali o nových vztazích obou zemí ministři zahraničí USA a Kuby John Kerry a Bruno Rodríguez. Šlo o první setkání představitelů obou zemí na tak vysoké úrovni od začátků kubánské revoluce před více než půlstoletím..

Jednání bylo "velmi konstruktivní" a umožnilo pokročit ve sbližování obou zemí, uvedl v Panamě po schůzce jeden americký diplomat. Ministři se podle něj shodli, že dosáhli pokroku a že budou dále pracovat na vyřešení otevřených otázek. Jedná se o první rozhovor šéfů diplomacií obou zemí od roku 1958.

Autor: BBC, AP, ČTK , Reuters, AFPFoto: ČTK/AP , SABC Pool

Další čtení

Česko podepsalo s Británií memorandum o porozumění ohledně jaderné energetiky

Zahraničí
14. 7. 2025

Americký nejvyšší soud otevřel Trumpovi cestu k demontáži ministerstva školství

Zahraničí
14. 7. 2025

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ