<span>Superstar Obama.</span> Byla jeho tour úspěšná?

Zahraničí
27. 7. 2008 10:26
Barack Obama.
Barack Obama.

Barack Obama pózuje před sídlem britského premiéra.V Evropě Obama uspěl. Zaplněná berlínská Tiergarten ho přivítala jako rockovou hvězdu. I politické špičky starého kontinentu ho přijaly vlídně. Ale konečné zúčtování přijde až na začátku listopadu v prezidentských volbách. Až američtí voliči rozhodnou, zdali je přesvědčil o svých schopnostech v zahraniční politice.

V Evropě to měl Barack Obama celkem snadné. Jeho mediálně známá tvář přitahovala k obrazovkám tisíce a tisíce lidí, a když si ho mohli prohlédnout "live" v Berlíně, vypadalo to, jako kdyby k našim sousedům přijeli Rolling Stones.

"Není to George W. Bush a Evropská unie je pro něj partner," říká Berlíňan Frank, jenž se přišel na Obamu podívat do srdce hlavního města Německa. Většina z oněch 200 tisíc lidí, kteří se přišli do Tiergarten podívat, smýšlela podobně.

Dvousettisícový dav naslouchá projevu Baracka Obamy.

"Obama je úžasný, charizmatcký člověk. Suchar McCain proti němu nemá šanci. To, že je válečný hrdina, mu nepomůže," s jistotou prohlašuje jednačtyřicetiletý Branson Gatewood, jenž v Berlíně žije již dvacet let.

Obama děkuje za mohutný aplaus v berlínské Tiergarten.Bohužel pro černošského senátora, Evropané amerického prezidenta nevolí. Z ankety, kterou v pátek mezi 500 respondenty provedl výzkumný institut Enmid, totiž vyplývá, že by si 63 procent Němců přálo, aby v listopadových prezidentských volbách v USA zvítězil právě Obama. Opačný názor má jen 20 procent.

I ve Velké Británii, kde v sobotu svou zahraniční cestu ukončil, se Obamova popularita pohybuje, podle různých průzkumů, kolem 60 procent.

Ve Spojených státech je situace jiná. Obchodní manažer z Lucas Seltzer z Ohia už si není tak jistý prospěšností cesty svého oblíbence do zámoří. "Radši bych viděl Obamu objíždět zemi a bavit se s lidmi o jejich problémech než hovořit v Iráku s premiérem o zahraniční politice," vysvětluje podle agentury Reuters třiatřicetiletý Seltzer.

Kristin Altieri to vidí opačně. „Je potřeba spravit tyhle zničené vazby," naráží šestadvacetiletá studentka na předchozí nepopulární politiku George Bushe.

Obama s vůdcem britských labouristů, Davidem Cameronem.Jiní voliči Obamovu cestu ostře kritizovali. „Když jsem o tom (berlínském projevu) včera prvně slyšel, tak sem se ptal sám sebe ‚Co si to o sobě myslí?‘" rozčiluje se Marcus Laubli, arizonský republikán původem ze Švýcarska.

„Obama chtěl těžit z toho, že bude vypadat jako Kennedy. Pro jeho stranu je to rouhání, že se snažili navodit takovou situaci, ale hodně vypočítavě a naivně," říká Laubli.

Do berlínského projevu se pustil i John Bolton, bývalý velvyslanec Spojených států u OSN. V listu Los Angeles Times píše, že "to nejlepší v co můžeme doufat je, že Obamova rétorika se pouze podbízela publiku. Politici to dělají často. Uvidíme, jestli si podobné výrazy přiveze zpět do Ameriky." K Obamově vizi "jednoho světa" se Bolton vyjádřil stručně: „Žije asi na jiné planetě."

Co si tedy demokratický prezidentský kandidát veze z Evropy? Jistě hřejivý pocit, že ho za Atlantikem mají rádi, ale například i CD skupiny Radiohead nebo Gorillaz od šéfa britských konzervativců Davida Camerona. Jestli však získal zkušenosti, s jejichž pomocí bude triumfovat nad svým republikánským soupeřem Johnem McCainem, to se ukáže v příštích měsících.

Foto: Reuters, AP

Autor: - els -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ