Spojenci USA v blahopřáních a prvních reakcích ujistili vítěze amerických prezidentských voleb Baracka Obamu podporou a v některých případech označili jeho zvolení za příležitost k posílení mezinárodního dialogu. Naději v oživení vzájemných vztahů vyjádřily Rusko a Čína. Ruský prezident Medveděv však zároveň hrozil odvetou v případě stavby radarové a raketové základny ve střední Evropě.
Nové naděje spojují s Obamou i představitelé v konfliktních oblastech světa - na Blízkém východě, v Iráku a v Afghánistánu - a také představitelé kubánské opozice. Výhrůžky se ozvaly od afghánského hnutí Taliban.
"Americký lid si tím, že si vás vybral, vybral změnu a směřování k optimismu," napsal Obamovi francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Zároveň Obamu ujistil, že Francie i on sám budou Obamovu vládu podporovat.
Obamovi pogratuloval též šéf Evropské komise José Manuel Barroso: "Nyní nastává čas, aby se USA a Evropa více semkly," uvedl v gratulaci.
VOLBY MINUTU PO MINUTĚ JSME SLEDOVALI V ON-LINE REPORTÁŽI
Britský ministerský předseda Gordon Brown v blahopřání ocenil Obamovy "pokrokové hodnoty a vizi pro budoucnost" a uvedl, že vztahy mezi USA a Velkou Británií mají "zásadní význam pro naši bezpečnost a prosperitu".
FOTOGALERIE NOVÉHO PREZIDENTA USA: ZDE
Německý prezident Horst Köhler Obamu v blahopřání ujistil, že může s Německem počítat jako se spolehlivým partnerem a dlouhodobým přítelem. Kacléřka Angela Merkelová vyslovila přesvědčení, že "Evropa a USA budou úzce a v duchu vzájemné důvěry spolupracovat, aby čelily novým nebezpečím a rizikům, a chopí se příležitostí nabízených naším globálním světem".
Rakouští politici v prvních reakcích vyjadřují především naději na zlepšení spolupráce mezi USA a Evropou. "Právě v dobách globální krize je nesmírně potřebná spolupráce a společné vedení USA a Evropy," uvedl úřadující kancléř Alfred Gusenbauer. Podle designovaného kancléře Wernera Faymanna Obama nabízí naději na zlepšení života pro miliony lidí v USA i v Evropě. Symbolizuje sociálnější, spravedlivější politiku a právě v době finanční krize a změn globálního klimatu nabízí příležitost k nové spolupráci USA s Evropou a evropským hospodářstvím.
Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski vidí v Obamově zvolení "nový obraz Ameriky ve světě". Ohledně umístění prvků amerického protijaderného štítu na polském území ministr řekl, že "připouští", že "Obama se přikloní k normálnímu postoji USA, tedy k respektování dohod uzavřených jeho předchůdcem".
ČTĚTE TAKÉ: Podivuhodná prvenství amerických prezidentů
Zapřisáhlý republikán volí Obamu: Je to nový Kennedy
Trvalé dědictví prezidenta Bushe
Za začátek "nové éry" pro mezinárodní dialog a za impulz k multilateralitě v hospodářství i v zahraniční politice označil Obamovo zvolení předseda španělské vlády José Luis Zapatero.
Japonský premiér Taró Aso v komuniké ujistil, že ve spolupráci s Obamou udělá vše pro posílení vztahů obou zemí a pro řešení problémů, kterým čelí mezinárodní společenství.
Moskva po vítězství Baracka Obamy doufá v renovaci rusko-amerických vztahů a v "nový vítr v americkém přístupu k významným zahraničněpolitickým problémům, zvlášť ve vztahu k Rusku", řekl mluvčí ruského ministerstva zahraničí. Zároveň vyslovil naději, že tato "renovace" přinese i "konstruktivnější řešení ve věci finanční krize".
Obamovi už blahopřál také čínský prezident Chu Ťin-Tchao. I on doufá v posílení dialogu, vzájemné výměny, důvěry a spolupráce mezi Čínou a USA a v povznesení jejich vztahů na novou úroveň.
Afghánský prezident Hamíd Karzáí vyslovil naději, že příchod Obamy do úřadu "přinese mír Afghánistánu, život Afghánistánu a prosperitu afghánskému lidu a zbytku světa". Protivládní hnutí Taliban Obamu varovalo, že pokračování v politice George Bushe povede k jeho porážce a vyslání dalších jednotek do Afghánistánu k jejich zničení.
Izraelský premiér Ehud Olmert označil Obamovo vítězství za historické a vyslovil naději v posílení izraelsko-amerických vztahů a v pokrok v mírovém procesu na Blízkém východě během Obamova mandátu. Ministryně zahraničí Cipi Livniová také očekává další posilování úzké strategické spolupráce mezi Izraelem a USA.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás Obamu vyzval k urychlení snah o urovnání izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinské hnutí Hamas, které kontroluje pásmo Gazy, ho zase vyzvalo, aby "vyvodil důsledky z "omylů" předchozích amerických vlád, a zvlášť Bushovy, ve vztahu k arabskému a muslimskému světu.
Šéf irácké diplomacie Hošjar Zibarí řekl, že Obamovo zvolení nebude mít za následek rychlé stažení Američanů z Iráku.
Íránci podle agentury AP přivítali Obamovo vítězství jako triumf nad nepopulární politikou George Bushe. Oficiální deník Iran podle AP napsal, že toto vítězství znamená, že Bushova politika unilateralismu a jeho války v Iráku a v Afghánistánu byly katastrofou.
Přední kubánští disidenti Óscar Espinoza Chepe a Oswaldo Payá vyslovili naději, že Obamovo zvolení umožní zahájení dialogu mezi USA a vládou Raúla Castra. Payá však podotkl, že nejvýznamnější změny nezávisejí na Obamovi, ale na kubánské vládě a na Kubáncích.
Kontroverzní venezuelský prezident Hugo Chávez v blahopřání Obamovi k jeho "historickému zvolení" zdůraznil vůli navázat s USA "nové vztahy na základě absolutního respektování svrchovanosti".
Mluvčí Vatikánu Federico Lombardi řekl, že Svatý stolec doufá, že Obama dostojí očekáváním a nadějím, které vzbuzuje, a bude sloužit právu, spravedlnosti a míru.
Foto: AP, Reuters