Ministři zahraničí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov se v sobotu sešli ve švýcarském Lausanne k jednání o situaci v Sýrii. Novinářům to oznámily zdroje z ruské delegace. Schůzka je předehrou konference o řešení syrské krize, které se v sobotu mají kromě Kerryho a Lavrova zúčastnit i ministři zahraničí několika dalších zemí.
Jednání v luxusním hotelu Beau-Rivage je zahaleno tajemstvím, delegace se odmítají setkat s novináři a na závěr schůzky se neplánuje ani tisková konference. Jasno není ani o složení účastníků. Očekává se, že v Lausanne budou jednat kromě Kerryho a Lavrova ministři zahraničí Turecka, Saúdské Arábie, Íránu, Iráku a Kataru a rovněž zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Nevylučuje se účast egyptského zástupce.
Kerry přerušil rozhovory s Lavrovem minulý týden kvůli ofenzivě, kterou Rusko podniká v syrském Aleppu. Washington Moskvu obvinil z neodpovědného postupu v blízkovýchodní zemi, kde svou podporou režimu Bašára Asada a opakovanými leteckými útoky na jeho protivníky znemožňuje dosažení trvalého klidu zbraní. Rusko na to reagovalo tvrzením, že chce syrskou krizi řešit, avšak že situaci blokují USA, neboť vypověděly dvoustrannou spolupráci.
Podle nejmenovaných amerických diplomatů si Washington od schůzky v Lausanne neslibuje žádný zásadní průlom. Agentura TASS dnes napsala, že Rusko chce jednat o obnově příměří, o situaci v Aleppu a o zajištění humanitárních dodávek pro obklíčené civilisty.