Zkouška americké antirakety proti simulovanému útoku rakety dlouhého doletu nad Pacifikem neuspěla. Způsobilo to nedokonalé fungování naváděcího radaru umístěného na lodi v Tichém oceánu. Oznámila to americká Agentura pro protiraketovou obranu.
Dlouho připravovaný test se uskutečnil v neděli. Z Marshallových ostrovů byla jako cvičný terč odpálena dálková střela směrem ke Spojeným státům a z kalifornské letecké základny Vandenberg vzlétla testovaná antiraketa dlouhého doletu. Let obou střel probíhal až k místu předpokládaného střetu bez problémů, naváděcí radar antirakety umístěný na lodi v Tichém oceánu však "nefungoval podle očekávání" a antiraketa cíl nezasáhla, cituje agentura AP z armádního prohlášení.
ČTĚTE TAKÉ: Severokorejci odpálili raketu dlouhého doletu
Zkouška obranného štítu: USA úspěšně sestřelily raketu
Odborníci se nyní budou snažit důkladně vyšetřit příčinu selhání, dodává dokument.
Test systému dalekonosné protiraketové obrany, který stál údajně kolem 150 milionů dolarů, je odlišný od dosavadních testů, jež se zaměřovaly na sestřelování raket středního a krátkého doletu. Takový útok by se teoreticky mohl očekávat od Severní Koreje.
Nynější test proti raketě dlouhého doletu se označoval jako možnost obrany proti případnému íránskému scénáři: podle rozvědek by Írán mohl mít útočnou raketu dalekého doletu k dispozici dříve než KLDR. Takovou raketu je z obranného hlediska třeba zachytit a zneškodnit ve větších výškách a vzdálenosti, nejraději nad centrálním Pacifikem.
Foto: Pentagon