Asistenční pes jménem Jeb z amerického Michiganu byl nedávno odsouzen k trestu smrti poté, co údajně zakousl psa sousedů. Soudce byl zpočátku nemilosrdný a nařídil Jebovo utracení, jeho majitelé však za něj u soudu bojovali. Zachránily ho až testy DNA, podle kterých se pes žádného "trestného" činu nedopustil.
Počátkem loňského roku našla Kandie Morrisonová - dobrovolnice detroitské odchytové stanice - Jeba přivázaného v jednom z místních opuštěných domů. Jakmile ho spatřila, napadlo ji, že by z něj mohl být skvělý psí pomocník pro jejího otce Kennetha Joba, který trpí neurodegenerativním onemocněním, takzvaným Charcot-Marie-Tooth syndromem (CMT).
Jeb následně prošel výcvikem a Kennethovi pomáhal při chůzi či zvedání předmětů ze země. Rodinné štěstí vymizelo po osmi měsících. "Podíval jsem se z okna kuchyně a viděl jsem, jak Jeb stál nad bezvládným tělem mého psa Vlada," řekl podle svědectví soused Jobových Christopher Sawa. Ihned prý běžel ke svému čtyřnohému mazlíčkovi a snažil se ho oživit, ale neúspěšně. Ze smrti psa obvinil Jeba a celý případ dal k soudu. Kenneth ani jeho manželka Penny však nevěřili, že mi jejich "miláček" byl něčeho takového schopný.
Sawa ve výpovědi uvedl, že Jeb byl vždy velmi agresivní a sám z něj měl strach. Jobovi přiznali, že v onen daný den Jeb skutečně utekl z domu, ale že nesměřoval k sousedovi. Jejich právník u soudu poukázal na nedostatek důkazů a uvedl, že Vlada mohl zabít cizí pes. Bohužel ani jeho argumenty nepomohly a soudce odsoudil Jeba k trestu smrti - utracení.
Manželé Jobovi však svůj boj proti nespravedlnosti nevzdali a zažádali o testy DNA. Jelikož předtím soudce nařídil uložení těla mrtvého Vlada do chladicího boxu, bylo možné testy provést. Specialisté odebrali vzorky z mrtvého psa a v laboratoři, kde se běžně provádí analýza lidských vzorků, je porovnali s DNA Jeba. Výsledky následně prokázaly, že Jobovi měli pravdu a jejich pes Vlada nezakousl.
Jeb se vrátil domů pod podmínkou, že už se nikdy nesmí objevit na sousedově zahradě. Avšak vzpomínky na dlouhé čekání v "psí vazbě" se na Jebovi podle jeho majitelů projevily. "Už není společenský a bojí se chodit ven," řekla Penny.
Případ rodiny Jobových a jejich psího mazlíčka by v budoucnu mohl pomoct i ostatním majitelům. Americké zákony totiž nepovolují soudu navrhovat testy DNA u zvířat - pes je brán pouze jako majetek a nejsou mu přiznána žádná práva. Testy DNA si tak musejí vyžádat jeho majitelé - tedy obviněná strana.
Testy DNA zachránily psa od trestu smrti, který nařídil soud
Zahraničí
10. 2. 2017 16:06Ilustrační foto.
Autor: - vop -Foto: Autor/Depositphotos , Ryhor