Největším dárcem na kampaně republikánských kandidátů na prezidenta je letos osmdesátiletý texaský miliardář Harold Simmons. Dosud jim poskytl 18 milionů dolarů (téměř 340 milionů korun) a stejnou částku má připravenou i na zbývající období do listopadových voleb. Má přitom jediný cíl - porážku současného šéfa Bílého domu Baracka Obamy, jehož považuje za nebezpečného socialistu. Napsal o tom dnes list The Wall Street Journal.
Nezáleží mu proto, který ze čtveřice republikánských uchazečů o nominaci strany na prezidenta nakonec uspěje. "Kdokoliv z těchto republikánů by byl lepší prezident než ten socialista Obama. Obama je nejnebezpečnější žijící Američan, protože by zrušil svobodné podnikání v této zemi," řekl Simmons, který vede chemický a železářský konglomerát Contran Corporation.
Muž s osobním majetkem v hodnotě deseti miliard dolarů (zhruba 188 miliard korun) tak během současného republikánského klání o Bílý dům podpořil již několik kandidátů. Na kampaň favorita seriálu stranických primárek a volebních shromáždění Mitta Romneyho zatím poskytl 800 tisíc dolarů. Jeho největšímu rivalovi Ricku Santorumovi pak zase nedávno poslal rovný milion, když se bývalému pensylvánskému senátorovi dařilo v průzkumech.
Zachraňte ekonomiku!
Nejvíce peněz ale v souladu se svou nevyhraněností věnoval konzervativním volebním výborům, které prosazují spíše témata než jednotlivé kandidáty. Jedním z nich je organizace American Crossroads založená Karlem Rovem, bývalým poradcem Obamova předchůdce v úřadu George Bushe. Za úkol si dala porážku nynějšího šéfa Bílého domu a vytvoření republikánských většin "v Sněmovně reprezentantů i Senátu, jež se budou na sto procent věnovat záchraně ekonomiky před Obamovou agendou".
Simmons je zastáncem co nejmenší vlády a deregulace. Některé z firem, které vlastní, jsou regulované velmi silně. Zároveň prý chce vytvářet protiváhu vůči údajně neomezeným částkám, které na znovuzvolení Obamy poskytnou odbory. "Mám peníze, a tak je utrácím za dobro této země," uvedl texaský miliardář, který pochází z nuzných poměrů.
Masivní příspěvky na kampaň mu umožňuje rozsudek z roku 2010, podle něhož vláda nemůže omezovat výši příspěvků skupinám, jejichž výdaje na kampaň jsou nezávislé na jednotlivých kandidátech.
Rozsudek spolu s dalším verdiktem, který usnadnil na kampaň přispívat i odborům a firmám, stojí za vznikem nového fenoménu letošních voleb. Jde o takzvané politické akční supervýbory, které díky malé regulaci mohou na kampaň získávat a vydávat obří částky. Dosud na podporu jednotlivých republikánů utratily přes 80 milionů dolarů.
Podle některých názorů díky tomu výrazně vzrostl vliv boháčů, jako jsou Simmons či kasinový magnát Sheldon Adelson, na americkou politiku. Bohatí dárci dosud společně na republikánskou kampaň věnovali přes 50 milionů dolarů. Kritici přitom poukazují například na to, že soustředění tak velkého vlivu do rukou tak malé skupiny lidí není příliš demokratické. Předseda Demokratické strany Howard Dean to dokonce označil za výprodej Ameriky.