Těžařská firma má zálusk na panenský prales v Peru

Zahraničí
16. 2. 2013 15:00
V oblasti žije například vřešťan bolivijský.
V oblasti žije například vřešťan bolivijský.

Národní park Manú je největší rezervací v Peru. Díky jeho nepřístupnosti je v něm dodnes zachována mimořádně rozmanitá a nedotčená příroda. Prales je ale nyní ohrožen. Uniklé dokumenty ukázaly, že se ocitl v hledáčku společnosti zabývající se těžbou ropy a zemního plynu.

Park Manú se nachází v jižní části země mezi Andami a hranicí s Brazílií. V roce 1987 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Podle organizace jde o oblast se zřejmě největší biodiverzitou na světě (jediným konkurentem je podle odborníků park Madidi v Bolívii). Navíc zde žijí domorodé kmeny bez kontaktu s materiálně rozvinutou civilizací.

Park obývá několik domorodých kmenů.V poslední době se ale začaly objevovat spekulace, že vláda Peru by mohla v regionu poskytnout koncese těžařským společnostem. Obavy ochránců přírody se potvrdily, když uniklé dokumenty ukázaly, že v parku by ráda těžila zemní plyn argentinská společnost Pluspetrol.

"Pluspetrol má v úmyslu provést geologický výzkum v oblasti řeky Maquizapango a okolí, mezi nalezištěm Lot 88 v Camisey a Národním parkem Manů," stojí v dokumentu, jejž pro společnost vypracovala konzultantstká firma Quartz a který publikoval britský deník The Guardian.

Antropologové, kteří se oblastí zabývají, jsou v šoku. "Je to poprvé, co vidíme důkazy o plánech na takové aktivity v Manú," uvedl Daniel Rodriguez. Jeho kolega Glenn Shepard dodává: "Potvrzuje to to, čeho se ochranáři a aktivisté bojující za práva místních obyvatel tolik obávali a co úřady popíraly - že v parku jsou ložiska ropy a zemního plynu."

Pokud by se v Manú opravdu začalo těžit, byla by to katastrofa pro místní ekosystém. Manú je přitom domovem 10 procent světového ptactva, 15 procent motýlů a pěti procent savců.

Peruánské zákony těžbu v národních parcích zakazují. Pluspetrol přesto už v březnu loňského roku žádal vládu o přístup do chráněných území. Tehdy byla sice jeho žádost zamítnuta, ochránci životního prostředí a lidských práv se ale obávají, že společnost nakonec nalezne nějakou cestu, jak peruánské úřady přesvědčit...

Autor: - bro - Foto: Profimedia

Další čtení

Konečně je to tady. Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Leyenová čelila kritice, velká část frakcí ji přesto při hlasování podpoří

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ