Že Organizace spojených národů už desítky let doslova bombarduje Izrael ohromným množstvím rezolucí, je známo. Údajně jednostranný postoj OSN vůči židovskému státu je mnoha pozorovateli zvenčí opakovaně kritizován. Občas se ale stejné výtky ozývají i z nitra tohoto molocha. Stalo se tak i v první půli listopadu, ovšem tentokrát z nezvyklých úst.
Dne, o němž je řeč, schválil Zvláštní výbor pro politické otázky a dekolonizaci Valného shromáždění OSN (VS OSN), do nějž patří všech 193 členských zemí, ne méně než devět rezolucí, které odsuzovaly Izrael. Vypadalo to, jako by na celém světě vládl mír, pokoj a blahobyt, a jedinými Kazimíry byli (kdo jiný než) židé.
V tu chvíli toho už ale jedna ze simultánních tlumočnic, která ve své kukani překládala debaty do angličtiny, měla zjevně plné zuby.
A ulevila si rozhořčeným tónem směrem k vedle sedící kolegyni (nebo kolegovi), že je prostě k neuvěření, že se debatuje o tolika rezolucích k Izraeli a Palestincům, zatímco o jiných problémech nepadne ani zmínka.
"To už je trochu moc, ne? Na celém světě se děje takových svinstev, ale o tom nikdo nic neřekne," pravila tlumočnice.
Teprve když se někteří delegáti začali smát, uvědomila si tlumočnice své faux pas. Příslušné video s debatami ve Valném shromáždění včetně výroku tlumočnice obratem zveřejnila jedna proizraelská organizace, která analyzuje už zmíněnou údajnou podjatost OSN vůči Izraelcům.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu po "úletu" tlumočnice na zasedání vlády v Tel Avivu prohlásil, že kdyby ona dáma hledala práci, v Izraeli by měla zaměstnání jisté.
V jedné věci lze s jistým sarkasmem dodat, se překladatelka zmýlila. V týž den zmínilo Valné shromáždění ve dvou rezolucích rovněž Sýrii, kde dosud ve válce zahynulo podle neoficiálních údajů kolem stovky tisíc lidí.
Byly to rezoluce, v nichž 158, respektive 159 členských zemí OSN vyjádřilo "hluboké znepokojení nad trvající izraelskou okupací Golanských výšin".
Kritikům OSN a jejího vztahu k Izraeli stačí pouhá čísla, jež jsou dosti vypovídající. Sečteno, podtrženo, do roku 1990 schválilo VS OSN celkem 690 rezolucí, z nichž 429 (!) bylo namířeno proti Izraeli.
Podobně paradoxní nepoměr si na svůj účet připsala i Rada bezpečnosti OSN (RB OSN). Z jí přijatých 175 rezolucí ve stejném období mířilo proti Izraeli celých 97!
Na světě je tolik běd, tolik chudoby, tolik despotů a válek... Ale, lze konstatovat s trochou nadsázky, jednu třetinu svého času věnuje OSN zemičce, jež má pouhých osm milionů obyvatel a která je zhruba čtyřikrát menší než Česká republika.
Přirozeně, že do jisté míry lze věc snadno vysvětlit složením členských států Světové organizace. Stačí blok 52 zemí islámského ražení, jenž s velikým gustem, jako jeden muž, chytí Izrael imaginárně pod krkem kdykoli, kdy se jim k tomu na půdě OSN naskytne příležitost.
A jejich zástupci rádi připomínají, že z rezolucí přijatých RB OSN Izrael takových sedm desítek zcela ignoroval a ignoruje.
Podíváme-li se na uplynulé roky, celkem rychle spočítáme, že každý z nich přijalo Valné shromážděni proti Izraeli průměrně 22 rezolucí. A pouhé čtyři až pět proti zbytku planety. A tak tomu nejspíše bude až do skonání světa. Tedy, pokud se mu bude snažit šéfovat OSN.