Možná schůzka
Tři Američané uvěznění v KLDR mají naději na propuštění
13.03.2018 15:11
Zprávy o možné schůzce severokorejského diktátora Kim Čong-una a prezidenta Spojených států Donalda Trumpa vyvolaly naděje na propuštění tří amerických občanů a dalších cizinců vězněných v KLDR. Osvobození vězňů by bylo snadným a efektním gestem dobré vůle ze strany Kima, pro Trumpa by pak znamenalo jistý osobní úspěch.
Šéf Bílého domu se k tématu amerických vězňů v Severní Koreji opakovaně vrací od loňského června, kdy krátce po propuštění ze severokorejského vězení zemřel americký student Otto Warmbier, pravděpodobně v důsledku mučení.
V Severní Koreji jsou v současnosti vězněni tři Američané korejského původu. Dvaašedesátiletý americký misionář Kim Tong-čchol byl v březnu 2016 odsouzen v KLDR k deseti letům nucených prací za rozvracení komunistického režimu a špionáž.
Dalším vězněm je 59letý Američan Kim Sang-tuk, který strávil měsíc výukou účetnictví na Pchjongjangské univerzitě věd a technologií. Zatčen byl 22. dubna 2017 na letišti v Pchjongjangu, když se s manželkou chystal opustit zemi, a odpykává si 15letý trest "za protistátní aktivity a pokus svrhnout vládu".
Stejným obviněním čelí i pětapadesátiletý Američan Kim Hak-song, který také pracoval pro Pchjongjangskou univerzitu věd a technologií, financovanou Západem. Byl zadržen loni v květnu cestou vlakem z Pchjongjangu do čínského pohraničního města Tan-tung a nyní je ve vazbě.
Podle kritiků používá Severní Korea zadržované Američany při vyjednávání s USA. V uplynulých letech si takto Pchjongjang vynutil návštěvu vysokých amerických představitelů, včetně bývalých prezidentů Billa Clintona či Jimmyho Cartera, kteří přicestovali do Severní Koreje dohodnout propuštění vězňů ze Spojených států. Podle Pchjongjangu musí o předčasném propuštění amerických vězňů osobně rozhodnout sám vůdce Kim Čong-un.
Exprezident Clinton přispěl v roce 2009 k propuštění dvou amerických novinářek, které byly zadrženy na hranici s Čínou, když připravovaly zprávu o severokorejských uprchlících, a odpykávaly si 12letý trest.
Bývalý prezident Jimmy Carter od svého odchodu z úřadu byl v KLDR dokonce třikrát a setkal se i s Kim Ir-senem, dědečkem Kim Čong-una. V roce 2010 pomohl k propuštění Aijalona Mahliho Gomese, který byl v KLDR odsouzen na osm let tvrdých prací.
Někdejší šéf CIA James Clapper navštívil Severní Koreu v listopadu 2014 a přivezl domů dva americké občany, misionáře Kennetha Baeho a Matthewa Millera. Vyjednat osvobození Warmbiera jel zvláštní představitel Spojených států pro severokorejské záležitosti Joseph Yun.
Jižní Korea registruje nejméně šest svých občanů vězněných v KLDR, mezi nimiž jsou i křesťanští misionáři Kim Čung-uk, zatčený v říjnu 2013, a Kim Kuk-kje a Čche Čchon-kil, kteří jsou v Severní Koreji zadržováni od roku 2014.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.