Televizní duel
Trump byl větším lhářem, Clintonová účelově mlžila
20.10.2016 20:30
Stejně jako v předchozích dvou debatách i v noci v posledním televizním duelu hlavních prezidentských kandidátů Hillary Clintonové a Donalda Trumpa padla řada výroků, které byly zcela nebo částečně nepravdivé. Podle týmu televize CNN, který tvrzení ověřoval, zazněly nepravdy více z úst republikánského kandidáta, zatímco jeho soupeřka spíše účelově ohýbala v zásadě pravdivá tvrzení.
Trump sáhl ke lži například ve chvíli, kdy ho Clintonová kritizovala za to, že podporuje jaderné vyzbrojení dalších zemí světa. "To jsem neřekl. Takový citát nenajdete," prohlásil republikánský kandidát.
Podle CNN však v průběhu kampaně několikrát mluvil o tom, že atomové zbraně by měly mít i země, které jimi dnes nedisponují. Uvedl například, že by se takto mělo kvůli severokorejské hrozbě vyzbrojit Japonsko či Jižní Korea. V několika jiných rozhovorech však ukázal proměnlivost svých stanovisek, když naopak tvrdil, že nechce ve světě nové jaderné zbraně, uvedla televize.
Regulace střelných zbraní
Do sporu, v němž si oba vzali na pomoc statistiky, se kandidáti dostali v otázce regulace prodeje střelných zbraní. "V Chicagu, které má asi zdaleka nejpřísnější zbraňové zákony v USA, je více násilí spojeného se zbraněmi než v kterémkoli jiném americkém městě," řekl Trump. Podle CNN je sice pravdivá část o násilnostech v Chicagu, nikoli však již o zbraňových normách, které sice tamní zákonodárci přijali, avšak rozhodnutí soudů jejich účinnost v řadě případů fakticky zrušila.
Clintonová zase na podporu omezení prodeje zbraní použila statistku, podle níž každoročně v USA zemře střelnou zbraní 33 tisíc lidí. To je sice pravda, podle CNN se však demokratická politička snažila vzbudit dojem, že jde pouze o násilné trestné činy. Ty však tvoří "pouze" zhruba třetinu celkového čísla, zbytek připadá na sebevraždy, neúmyslná zabití či nezjištěné motivy.
Americká ekonomika
Trump opírající svou kampaň mimo jiné o kritiku stavu americké ekonomiky po osmi letech vlády prezidenta Baracka Obamy si i v této věci vzal na pomoc statistiky - jenže si je špatně vyložil. "Amerika přichází o pracovní místa... Právě vyšla zpráva o bídné situaci americké zaměstnanosti. Strašná zpráva," uvedl v debatě na adresu zářijových statistik o zaměstnanosti v USA.
Čísla však hovoří o tom, že na americkém trhu práce přibylo v září 156 tisíc míst, přičemž pro udržení růstu je podle ekonomů potřeba devadesát tisíc každý měsíc. Podobné hodnocení jako Trump by podle CNN žádný seriózní analytik nepoužil. A přestože v září drobně vzrostla nezaměstnanost v USA k pěti procentům, stále je situace daleko lepší než při desetiprocentní nezaměstnanosti v roce 2009, kdy Obama nastupoval do úřadu.
Bez ohledu na fakta se Trump pustil i do kritiky ekonomických plánů Clintonové, která chce zvýšit daně bohatým, což podle republikánského kandidáta "zdvojnásobí daně Američanů". Podle odhadů daňových expertů však plán přinese sice až dvacetiprocentní nárůst daní nejbohatším, avšak střední a nižší příjmová třída si mírně polepší, uvedla CNN.
V ekonomické diskusi se ovšem ke lži uchýlila i Trumpova soupeřka, když prohlásila, že její plány nezpůsobí nárůst amerického dluhu ani o cent. Když však CNN porovnala její návrh růstu daňových příjmů s rozpočtovými výdaji, které si vyžádají její sliby, zjistila, že dluh patrně vzroste o desítky miliard dolarů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.