Návštěva prezidenta
Trump Čínu ostře kritizoval, pak ji chválil. Tématem byla i KLDR
09.11.2017 12:40
Americký prezident Donald Trump vybídl Čínu, aby postupovala důsledněji vůči Severní Koreji, přerušila s ní ekonomické vztahy a přiměla ji tak ukončit její zbrojní programy. Kritizoval také "nespravedlivé obchodní praktiky Pekingu", které jsou podle něj důvodem "šokujícího" obchodního deficitu Spojených států s Čínou. Trump, který je druhým dnem na návštěvě Pekingu, však zároveň zahrnul čínského prezidenta Si Ťin-pchinga opakovaně chválou a označil ho za "mimořádného člověka".
Trump na tiskové konferenci po setkání se Si Ťin-pchingem prohlásil, že se všechny strany musejí spojit, aby zastavily vyzbrojování a financování severokorejského režimu. Spojené státy a Čína se přitom shodly, že se při řešení krize na Korejském poloostrově vyhnou krokům, které v minulosti neuspěly, dodal šéf Bílého domu.
"Čína dokáže tento problém rychle a snadno vyřešit," podotkl Trump k severokorejské otázce, přičemž současně Pekingu poděkoval za dosavadní úsilí. K pomoci při řešení krize vyzval také Rusko.
Čínský vůdce Si Ťin-pching zopakoval, že Čína bude nadále usilovat o denuklearizaci Korejského poloostrova. "Jsme odhodláni dosáhnout řešení této otázky prostřednictvím dialogu," řekl Si.
Čína je hlavním obchodním partnerem KLDR, na jejím zahraničním obchodu se podílí zhruba 90 procenty. USA a jejich spojenci požadují, aby Peking v souladu se sankcemi Rady bezpečnosti OSN vůči KLDR omezil vývoz ropy do Severní Koreje a dovoz severokorejského uhlí. Čína by měla rovněž omezit severokorejské finanční transakce vedené přes čínské banky a nezaměstnávat severokorejské dělníky.
Trump v Číně rovněž znovu kritizoval obrovský čínský přebytek obchodu ve vztahu s USA a zdůraznil, že obchodní vztahy obou zemí jsou vůči Spojeným státům nespravedlivé. Překvapivě ale dodal, že za to Čínu neodsuzuje a že hlavní vinu nesou předchozí americké vlády.
"Neodsuzuji Čínu, koneckonců, kdo může odsuzovat nějakou zemi za to, že se snaží využít druhé země, když je to ve prospěch jejích občanů," prohlásil Trump.
Americký prezident také ocenil slib svého protějška Si Ťin-pchinga, že Čína bude otevřenější vůči zahraničním firmám.
Trump v předvolební kampani opakovaně označoval Čínu za měnového manipulátora a kritizoval Peking, že devalvací své měny snižuje šance amerických firem konkurovat čínským výrobkům. V kampani také hrozil, že zavede na čínské zboží clo ve výši až 45 procent, pokud Číňané nezmění své obchodní praktiky. Zatím však Trumpova vláda žádná represivní opatření vůči Číně nezavedla.
Prezidenti USA a Číny také oznámili, že americké a čínské firmy v posledních dvou dnech podepsali dohody v hodnotě více než 250 miliard dolarů (5,5 bilionu korun). V některých případech jde pouze o rámcové dohody či o potenciál pro budoucí dohody.
Podle zpravodajského serveru BBC může také jít částečně o smlouvy, které byly uzavřeny již dříve a které byly u příležitosti Trumpovy návštěvy v Číně jen veřejně oznámeny.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.