Odstraňování konfederačních památníků z amerických měst je smutné a pošetilé a připravuje Američany o připomínky jejich historie. V další reakci na debatu vyvolanou sobotními násilnostmi v Charlottesville to na twitteru napsal prezident Donald Trump, který se postavil na stranu zastánců zachování odkazu představitelů Konfederace hájící otroctví.
"Jsem smutný, když vidím, jak je historie a kultura naší skvělé země ničena odstraňováním našich krásných soch a památníků. Historii nemůžete změnit, ale poučit se z ní," uvedl prezident.
Právě odstraňování sochy jižanského generála Roberta Leeho z parku ve městě Charlottesville se v sobotu stalo důvodem pro demonstraci několika skupin americké krajní pravice, mezi nimiž byli i neonacisté vybavení nacistickými symboly a vykřikující nenávistná hesla. Po nájezdu auta řízeného bělošským radikálem do účastníků protidemonstrace uspořádané odpůrci rasismu zemřela mladá obhájkyně práv menšin a 19 lidí bylo zraněno.
...the beauty that is being taken out of our cities, towns and parks will be greatly missed and never able to be comparably replaced!
- Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 17. srpna 2017
Trump sice rasismus nejprve odsoudil, později však vinu za násilnosti připsal rovným dílem bílým rasistům i jejich odpůrcům, čímž vyvolal nebývale širokou záplavu nesouhlasných reakcí.
"Robert E. Lee, Stonewall Jackson - kdo bude další, Washington, Jefferson? Jak pošetilé!" pokračoval Trump ve čtvrtečním twitterovém prohlášení, když naznačil, že by někteří aktivisté mohli chtít odstranit po představitelích Konfederace i pomníky zakladatelů USA, neboť byli majiteli otroků.
Kus historie nebo znak bělošské nadřazenosti?
Vlna odstraňování konfederačních symbolů začala v USA po předloňském rasovém útoku v Charlestonu v Jižní Karolíně, kde střelec zabil devět černochů. Zatímco zastánci konfederačních pomníků či vlajek tvrdí, že jsou součástí bohaté americké historie, jejich odpůrci v nich vidí přežité symboly bělošské nadřazenosti.
Trump na twitteru obvinil republikánského senátora Lindsayho Grahama, že překrucuje jeho výroky, aby si získal publicitu. "Lindsey Graham usilující o publicitu mylně tvrdil, že jsem řekl, že existuje morální rovnítko mezi KKK (Ku Klux Klanem), neonacisty a zastánci nadřazenosti bělochů a mezi lidmi jako slečna Heyerová. Taková zjevná lež. Prostě nemůže zapomenout na volební porážku. Občané Jižní Karolíny si to zapamatují," napsal Trump.
Heather Heyerová zemřela při sobotních střetech v Charlottesville. Graham, který je senátorem za Jižní Karolínu, se ucházel o prezidentský úřad, ale kampaň ukončil v prosinci 2015 a podpořil pak Jeba Bushe.
....you are now receiving praise from some of the most racist and hate-filled individuals and groups in our country. (4)
- Lindsey Graham (@LindseyGrahamSC) 17. srpna 2017
Graham na prezidentův tweet později odpověděl také na twitteru. Podle něj Trumpa za jeho slova k událostem ve Virginii oceňují "největší rasisté a nenávistí posedlé osoby a skupiny". Senátor prezidenta vyzval, aby to napravil. "Pro dobro našeho národa a jako náš prezident to, prosím, napravte. Nás všechny sledují dějiny," napsal Graham.
Při čtvrtečním tweetování Trump napadl také novináře, protože podle něj "překroutili to, co řekl o nenávisti, fanatismu a tak dále".
The public is learning (even more so) how dishonest the Fake News is. They totally misrepresent what I say about hate, bigotry etc. Shame!
- Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 17. srpna 2017