Rozdělování postů
Trump: Ministrem zahraničí je Tillerson, energetiky Perry
13.12.2016 18:12
Nově zvolený prezident USA Donald Trump si pro funkci ministra energetiky vybral bývalého texaského guvernéra Ricka Perryho, který se dvakrát neúspěšně ucházel o prezidentskou funkci. Pro post ministra zahraničí vybral současného ředitele energetické společnosti Exxon Mobil Rexe Tillersona.
Perry na adresu Trumpa během volební kampaně nešetřil kritikou a označoval ho za "rakovinu konzervatismu". Představuje prý "jedovatou směsici demagogie, hanebnosti a hlouposti". Po oznámení volebních výsledků ale Trumpa podpořil a řekl, že si přeje pracovat v jeho vládě.
Perry usiloval o republikánskou nominaci do letošních i předchozích prezidentských voleb, ale ani v jednom případě neuspěl. V kampani v roce 2011 sliboval, že v případě vítězství zruší tři vládní úřady včetně ministerstva energetiky, jež má nyní vést. Bývalý texaský guvernér je známým protivníkem teorie globálního oteplování. Jeho chystané jmenování je podle signálem o tom, že budoucí Trumpova vláda bude podporovat využívání fosilních paliv.
Ministerstvo energetiky v úterý oznámilo, že nehodlá reagovat na žádost Trumpova týmu o předání seznamu lidí, kteří pracovali na problematice klimatických změn. Jde o zaměstnance ministerstva, kteří se v minulých pěti letech účastnili konferencí OSN o klimatu. Ministerský mluvčí zveřejnil prohlášení, že hodlá respektovat vědeckou reputaci a nezávislost zaměstnanců a žádná jména Trumpově týmu nesdělí. Spor naznačuje, že chystané předání ministerstva energetiky nebude hladké. Hrozí prý roztržka mezi novým vedením úřadu a zaměstnanci, kteří ministerstvo nehodlají opustit.
Ministerstvo má v gesci nejen energetickou politiku USA, ale i jadernou bezpečnost. Koordinuje program výroby jaderných zbraní a jaderných reaktorů, nakládání s jaderným odpadem a výzkumné energetické programy. Trump od volebního vítězství vybral pro posty ministrů a klíčových poradců už víc než dvacet osobností. Volba už padla o nominaci šéfů nejdůležitějších úřadů včetně ministerstva zahraničí, obrany, financí, spravedlnosti a vnitřní bezpečnosti a šéfa CIA.
Nominace do čela všech ministerstev musí potvrdit Senát amerického Kongresu. Schválení horní komory naopak nepodléhají posty poradce pro národní bezpečnost, personálního šéfa Bílého domu, hlavního stratéga Bílého domu a ředitele Národní ekonomické rady.
Ministr zahraničí USA
Budoucí americký prezident Donald Trump také nominuje na post ministra zahraničí současného ředitele energetické společnosti Exxon Mobil Rexe Tillersona. V úterním prohlášení podle médií ocenil manažerovy zkušenosti, řada amerických politiků ale výběr zpochybňuje kvůli Tillersonovým vazbám na Rusko.
"Díky své nezdolnosti, bohatým zkušenostem a podrobným znalostem geopolitiky je výbornou volbou na post ministra zahraničí," uvedl Trump v prohlášení, které zveřejnil jeho přípravný tým. "Bude usilovat o regionální stabilitu a zaměří se na zásadní bezpečnostní zájmy Spojených států," dodal Trump.
Velká část demokratů i někteří přední republikáni očekávanou nominaci v minulých dnech zpochybňovali kvůli Tillersonovým blízkým vazbám na Rusko. Šéf ropného gigantu Exxon se před několika lety dočkal vyznamenání od prezidenta Vladimira Putina a je mimo jiné odpůrcem sankcí, které Spojené státy uvalily na Rusko po ozbrojeném vpádu na ukrajinský Krym.
Žádný z dosavadních Trumpových kandidátů na vládní posty nečelil takové kritice uvnitř Republikánské strany. Tillersonovými vazbami na Kreml se chtějí politici zabývat během slyšení v Senátu, jehož souhlas s jmenováním je nutný. Několik republikánských senátorů včetně vlivného šéfa bezpečnostního výboru Johna McCaina či neúspěšného Trumpova soka z primárek Marca Rubia uvedlo, že vazby na Rusko nejsou ideální kvalifikací pro ministra zahraničí. Proto je hodlají podrobit podrobnému prošetření. V Senátu se přitom očekává vyrovnané hlasování - republikáni ve stočlenném sboru disponují křehkou většinou 52 hlasů.
Sám Trump o Tillersonových kontaktech v Rusku prohlásil, že budou spíše výhodou, protože zná všechny "velké hráče". Je si jist, že jde pouze o vazby v rámci byznysu. V něm šlo například o podpis smlouvy Tillersonovy firmy s ruskou státní ropnou společností Rosněfť o využívání velkých nalezišť v Arktidě. Na této spolupráci se obě strany dohodly v roce 2011.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.