Trump není tak populární, jak se zdálo. Američané ho nesou nelibě

Zahraničí
8. 4. 2016 06:49
New Yorské protesty proti Donaldu Trumpovi.
New Yorské protesty proti Donaldu Trumpovi.

Horký kandidát na republikánskou prezidentskou nominaci Donald Trump je mezi Američany až překvapivě nepopulární, ukázal průzkum společnosti GfK. Sedm z deseti Američanů vnímá Trumpa nelibě, z republikánských voličů je to víc než polovina.

Nespokojenost s chováním newyorského miliardáře jde napříč všemi věkovými skupinami. Trumpa negativně vnímají chudí i bohatí, konzervativci i liberálové, běloši, hispánci i černoši. Dokonce i na jihu USA, kde Trump primárky pohodlně vyhrál, ho odmítá 70 procent dotázaných.

Trump je přitom z tříčlenné skupiny republikánských uchazečů o nominaci do boje o prezidentský úřad nejúspěšnější. Až za ním následuje texaský senátor Ted Cruz a s odstupem ohijský guvernér John Kasich.

Hlasy v primárních volbách mu však neodevzdávají řadoví občané, jichž se společnost GfK dotazovala, nýbrž aktivisté a členové Republikánské strany. I tak jsou ovšem výsledky průzkumu pro Trumpa varující, protože při prezidentských volbách mají právo hlasovat všichni, nejen republikáni.

Nic na tom nemění fakt, že příliš populární není ani Trumpův hlavní soupeř Cruz. S jeho postoji nesouhlasí podle průzkumu 59 procent dotázaných. Favoritku na demokratickou nominaci Hillary Clintonovou negativně vnímá 55 procent Američanů.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ZUMA/Andy Katz

Další čtení

Papež Lev XIV. dnes slaví sedmdesátiny. Je prvním Američanem ve funkci

Zahraničí
14. 9. 2025
Donald Trump. Má nový slib a podmínky.

Když na Rusko uvalí sankce celé NATO, tak my taky. Trumpova nová podmínka

Zahraničí
13. 9. 2025
Víceúčelový stíhací letoun F-16, ilustrační fotografie

Na východě Polska opět vzlétly bojové letouny kvůli hrozbě ruských dronů

Zahraničí
Aktualizováno: 13. 9. 2025 22:17

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ