Nový prezident USA
Trump při inauguraci slíbil, že zemi vrátí její velikost

20.01.2017 21:45

On-line

 • 12.00
  Vykřičník.

  Dobrý den, vítáme vás u on-line reportáže z inaugurace Donalda Trumpa  prezidentem Spojených států amerických.

 • 12.01
  Donald Trump.

  Trump složí prezidentský slib dnes v pravé poledne místního času (18.00 středoevropského času) ve Washingtonu před budovou Kongresu. Stane se v pořadí 45. prezidentem Spojených států. 

 • 12:02
  Vlajka USA.

  Do Washingtonu  zamířili nejen Trumpovi příznivci, kterých se očekává okolo 900 tisíc, ale také jeho kritici, kteří chtějí proti změně v nejvyšší funkci demonstrovat.

 • 12.03
  Donald Trump.

  Na inauguračním ceremoniálu složí slib nejprve budoucí viceprezident Mike Pence. Nový prezident pak bude přísahat věrnost ústavě na dvě bible: jedna patřila někdejšímu prezidentovi Abrahamu Lincolnovi a druhou dostal Trump od své matky. Poté se očekává Trumpův první projev v prezidentské funkci.

 • 12.04

  Prezident se následně po Pensylvánské třídě vydá od Kongresu do Bílého domu, odkud bude sledovat slavnostní průvod, který bude mít okolo 8000 účastníků. Přihlížet inauguraci ve Washingtonu budou vedle Obamy i další američtí exprezidenti Jimmy Carter, Bill Clinton a George Bush mladší; George Bush starší kvůli zdravotním komplikacím do americké metropole nepřijede. Na tribuně před Kongresem bude i Trumpova neúspěšná demokratická sokyně Hillary Clintonová.

 • 12.05

  Inauguraci pak večer zakončí trojice oficiálních plesů, které Trump pořádá. Ve městě se ale budou konat i další neoficiální plesy a večírky.

 • 12.06

  Jaký je časový plán Trumpovy inaugurace?

  8:30 (14:30 středoevropského času) Trump s viceprezidentem Mikem Pencem a rodinami se po soukromé snídani zúčastní bohoslužby v episkopálním kostele svatého Jana poblíž Bílého domu. Poté prezident Barack Obama s chotí Michelle přivítají Trumpa s jeho manželkou Melanií u ranního čaje. Oba páry se pak společně přesunou ke Kapitolu, kde sídlí Kongres.

  9:30 (15:30 SEČ) Začátek inauguračního ceremoniálu u západního průčelí Kapitolu obstarají hudební vystoupení. Svá místa zaujmou všichni žijící bývalí prezidenti vyjma nemocného George Bushe staršího. Přítomna bude většina kongresmanů a senátorů či soudci nejvyššího soudu. Trump s manželkou Melanií a Obama s manželkou Michelle se mezitím přivítají v Bílém domě, odkud společně odjedou do Kapitolu.

  11:30 (17:30 SEČ) Úvodní slova duchovních, na něž naváže přísaha Pence, kterou složí před soudcem nejvyšího soudu Clarencem Thomasem.

  12:00 (18:00 SEČ) Trump složí přísahu do rukou předsedy nejvyššího soudu Johna Robertse. Přísahat bude na Lincolnovu bibli, ale rovněž na bibli, již dostal od matky v roce 1955. Poté přednese projev a vítězka talentové soutěže Jackie Evanchová zazpívá americkou hymnu.

  12:30 (18:30 SEČ) Trump a Pence se po skončení přísahy spolu s 200 hosty přesunou na slavnostní oběd do Kapitolu.

  15:00 (21:00 SEČ) Nový prezident a viceprezident se v doprovodu přibližně 8000 účastníků slavnostního průvodu přesunou od Kapitolu do Bílého domu po téměř 2,5 kilometrů dlouhé cestě podél Pensylvánské třídy.

  17:00 (23:00 SEČ) Průvod, jehož se zúčastní armádní či studentské soubory či stovky příslušníků bezpečnostních složek a válečných veteránů, skončí před Bílým domem.

  19:00 (sobota 01:00 SEČ) Trump s Pencem a manželkami vyrazí na trojici oficiálních plesů, z nichž dva se uskuteční v Kongresovém centru Waltera Washingtona a třetí v budově Národního muzea stavitelství.

 • 12.23

  Výběr některých čísel spjatých s dnešní inaugurací Donalda Trumpa: 

  jeden (milion dolarů) - částka (v přepočtu 25 milionů korun) za nejdražší inaugurační vstupenku; balíček zahrnuje vstup na přísahu, ples, koncert, ohňostroj a na večeři s Trumpem, viceprezidentem Mikem Pencem a manželkami.

  dvě - počet biblí, na které bude Trump přísahat; první je bible Abrahama Lincolna, druhou pak bible rodinná, kterou budoucí prezident dostal v roce 1955 od matky.

  tři - počet inauguračních plesů, které Trump s manželkou Melanií navštíví; jeho předchůdce Barack Obama jich v roce 2009 stihl deset.

  čtyři - počet žijících exprezidentů, kteří se zúčastní ceremoniálu (Jimmy Carter, Bill Clinton, George Bush mladší a Barack Obama; George Bush starší se kvůli zdraví nedostaví).

  26 - počet různých skupin-ohlašovatelů, kteří hodlají při Trumpově inauguraci protestovat.

  35 - počet slov přísahy, kterou přednese předseda nejvyššího soudu John Roberts. Trump složí slib do jeho rukou.

  41 - počet kapel, které se zúčastní slavnostního pochodu.

  44 - Trumpova obliba u veřejnosti v době inaugurace; v této souvislosti se jedná o nejnižší zaznamenanou hodnotu.

  65 - počet členů Kongresu, kteří bojkotují inauguraci.

 • 12.31
  Donald Trump.


 • 12.54

  Inaugurační výbor vybral na akci 90 milionů dolarů, jedná se o vůbec nejvyšší částku v historii.

 • 13.05
  Vlajka USA.

  V hlavním městě Spojených států začaly protestní akce, které mají vyvrcholit při páteční inauguraci nového prezidenta Donalda Trumpa. Několik tisíc demonstrantů pochodovalo k washingtonskému pomníku Martina Luthera Kinga s výzvami k boji za rovnoprávnost a spravedlnost. Nelegální přistěhovalci se shromáždili k protestu za svá práva ve washingtonském kostele.

 • 13.35

  Donald Trump tweetnul na svém profilu, že dneškem vše začíná.


 • 14.35

  Trump plánuje ihned po inauguraci konat. Jeho poradci podle agentury Reuters připravili na dvě stovky návrhů na exekutivní příkaz, z nichž bude prezident vybírat. Týkají se zdravotní péče, politiky ochrany klimatu, přistěhovalectví, energetiky a dalších oblastí. Co schválí, a co ne, není jasné. Jedním z prvních nařízení by mohla být výstavba protiimigrační zdi na hranicích s Mexikem

 • 14.58

  Přečtěte si ZDEco podle analytiků hrozí po nástupu Trumpa k moci. 

 • 15.02

  Nastupující 45. prezident Spojených států Donald Trump dnes ve Washingtonu zahájil svůj inaugurační program návštěvou bohoslužby v episkopálním kostele sv. Jana nedaleko Bílého domu, svého budoucího sídla.

 • 15.49

  Záběr z bohuslužby v kostele svatého Jana.

 • 15.56

  Po bohoslužbě v kostele sv. Jana se Trump s manželkou odebral v dlouhé koloně automobilů do Bílého domu, kam ho k rannímu čaji a krátkému soukromému rozhovoru pozval odcházející prezident Barack Obama s chotí Michelle.

 • 16.00

  Ruský prezident Vladimir Putin nemá v plánu sledovat dnešní inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa v přímém přenosu.

  Podle mluvčího německé vlády Steffena Seiberta bude Angela Merkelová "se zájmem studovat" první prezidentský projev, který by měl Trump podle plánu pronést krátce po 18:00 SEČ. Ani ona se na něj ale zřejmě nebude dívat v přímém přenosu.

 • 16.02

  Barack Obama odchází z Oválné pracovny. Tentokrát nadobro. 

 • 16.13

  Končící a začínající prezidenstký pár.

Foto: ČTK , Jae C. Hong

Autor: - red -, ČTK

Diskuse

Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Trump zahájil předání moci Bidenovi tři týdny po volbách.

Bílý dům
Donald Trump zahájil předání moci Bidenovi tři týdny po prezidentských volbách

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena. Informovala o tom dnes... více

Americký prezident Donald Trump.

Republikán se nevzdává
Trump hledá právní skulinky jak zvrátit volby. Co je jeho cílem?

Po řadě neúspěšných žalob ohledně údajných podvodů hledá americký prezident Donald Trump další způsoby, jakými by mohl zkusit zvrátit výsledek prezidentských... více

Ilustrační foto.

Ministerstvo obrany
Boj proti terorismu zůstává společnou prioritou, uvedl Metnar

Česko bude reakci na americké rozhodnutí o snížení počtu vojáků v Afghánistánu koordinovat se spojenci. Na twitteru to uvedl ministr obrany Lubomír Metnar. více

Dosluhující prezident Spojených států Donald Trump.

Prezidentské volby
Trump odvolal šéfa agentury, který odmítl tvrzení o podvodech

Americký prezident Donald Trump odvolal šéfa vládní agentury pro kybernetickou bezpečnost (CISA) Christophera Krebse. Jeho vyjádření, že chybějí jakékoliv... více
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 7/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

VIP svět

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi