Donald Trump v pátek složil slavnostní přísahu a stal se 45. americkým prezidentem. Šéf Bílého domu, který do úřadu nastupuje jako nejméně populární vítěz voleb v historii, v inauguračním projevu před Kapitolem slíbil, že jeho vláda bude Ameriku stavět na první místo a že zemi vrátí její velikost. Poté podepsal první výnosy a zákony. Ceremoniálu, který vyvrcholí průvodem k prezidentskému sídlu, přihlížely statisíce lidí a do ulic vyrazily davy Trumpových odpůrců.
Slavnostní slib Trump složil do rukou předsedy Nejvyššího soudu USA Johna Robertse. Přísahal přitom na dvě bible - historickou bibli prezidenta Abrahama Lincolna a rodinnou bibli, kterou před víc než 60 lety dostal darem od své matky. Ceremonii z tribuny přihlížel končící šéf Bílého domu Barack Obama s manželkou i další bývalí američtí prezidenti: Jimmy Carter, George Bush mladší a Bill Clinton.
Bývalý guvernér Indiany Mike Pence rovněž složil slib a stal se viceprezidentem.
Ve svém prvním prezidentském projevu Trump slíbil, že Spojené státy budou svá rozhodnutí ve všech oblastech politiky činit především ve prospěch Američanů. "Bereme moc z Washingtonu a dáváme ji zpět vám, lidem" uvedl Trump. Tisíce dosud "zapomenutých" lidí budou podle něj důležitější než kdy dříve. Občanům slíbil, že do země navrátí pracovní místa, která firmy v minulosti přesunuly do zahraničí.
Spojené státy hodlají vymýtit terorismus z povrchu země, řekl také nový americký prezident. Zároveň slíbil, že spojí svět v boji proti radikálnímu islámu.
"Již nikdy nebudete znovu ignorováni. Společně učiníme Ameriku opět silnou, bohatou, hrdou a bezpečnou. Společně vrátíme Americe její velikost," dodal Trump na závěr.
Krátce po projevu podepsal v budově Kongresu první zákony a výnosy. Stvrdil například Kongresem schválenou výjimku, která umožňuje generálu Jamesi Mattisovi stát se ministrem obrany, třebaže není dostatečně dlouho mimo aktivní službu. Vyhlásil rovněž Den patriotismu.
Na inauguraci dorazilo podle amerických médií výrazně méně lidí, než byly téměř dva miliony, které se přišly podívat na slavnostní nástup Baracka Obamy do úřadu před osmi lety. Více naopak bylo demonstrantů, kteří dávali najevo nesouhlas s Trumpovými názory.
Několik stovek protestujících začalo v blízkosti trasy inauguračního průvodu házet kameny na policii, na což policisté odpověděli slzotvorným plynem. Skupina anarchistů vyrazila výlohu restaurace McDonnald´s a ničila auta a odpadkové koše. Policie zadržela nejméně 90 lidí.
WATCH LIVE: President Trump's #InaugurationDay parade. https://t.co/ZlsXSlBJTM pic.twitter.com/buDKUsy37P
- Reuters World (@ReutersWorld) January 20, 2017
Inaugurační program zahájil Trump v pátek ráno návštěvou bohoslužby v episkopálním kostele sv. Jana. Církevního obřadu se zúčastnili kromě něj a Pence i další budoucí členové vlády. Po bohoslužbě se Trump odebral v dlouhé koloně automobilů do Bílého domu, kam ho s manželkou Melanií ke krátkému rozhovoru pozval odcházející prezident Obama s chotí Michelle. Následně Obama s Trumpem společně odjeli ke Kapitolu, kde se shromáždily davy lidí a řada oficiálních hostů. Byla mezi nimi i Trumpova neúspěšná soupeřka z prezidentských voleb Hillary Clintonová. Ceremonii v bezprecedentním bojkotu ingnorovalo asi 65 poslanců Demokratické strany nespokojených s Trumpovými dřívějšími prohlášeními.
Mezi prvními osobnostmi na Trumpovu inauguraci reagoval papež František. Nového prezidenta vyzval, aby podporoval lidskou důstojnost a svobodu v celém světě.
Americký dolar inaugurace významněji neovlivnila. Po výrazných pohybech během týdne zůstal dolar bez větších změn. Devizové i další trhy čekají na Trumpova vyjádření a první kroky ve funkci a obchodování bylo spíše slabší.