Trump přivítal trio Američanů propuštěných z vězení v KLDR

Zahraničí
10. 5. 2018 07:15
Americký prezident Donald Trump s propuštěnými Američany.
Americký prezident Donald Trump s propuštěnými Američany.

Trojice Američanů propuštěných z vězení Severní Koreou dorazila do Spojených států společně se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Na základně Andrews poblíž Washingtonu je přivítal prezident Donald Trump s chotí Melanií. Šéf Bílého domu potvrdil, že Pompeo dojednal termín a místo jeho setkání s vůdcem KLDR Kim Čong-unem, podrobnosti však nesdělil.

"Jsou to skvělí lidé a tohle je pro ně významný okamžik... Rádi bychom poděkovali Kim Čong-unovi," prohlásil Trump po příletu trojice, která byla podle něho propuštěna díky zlepšování vzájemných vztahů, za jehož cíl označil Korejský poloostrov bez jaderných zbraní.

"Vážně si myslím, že chce něco udělat a přivést svou zemi do reálného světa," řekl Trump na Kimovu adresu s tím, že denuklearizaci Severní Koreje považuje za stěžejní cíl svého působení v Bílém domě. Na dotazy novinářů okolo chystaného summitu neodpověděl s vysvětlením, že podrobnosti zveřejní v nejbližších dnech. Média označují Singapur za nejpravděpodobnější místo schůzky, která by měla proběhnout do měsíce.

Propuštěnými Američany korejského původu jsou misionář Kim Dong-chul a rovněž Kim Sang-duk a Kim Hak-song, kteří nějakou dobu přednášeli v KLDR na pchjongjangské technické univerzitě.

"Je to jako sen a my jsme velmi, velmi šťastni," řekl novinářům prostřednictvím tlumočnice Kim Dong-chul. "Zacházeli s námi mnoha různými způsoby. Pokud jde o mě, musel jsem vykonávat spoustu tvrdé práce, ale když jsem onemocněl, poskytli mi péči," popsal dvaašedesátiletý misionář podmínky v KLDR, kde byl v březnu 2016 odsouzen k deseti letům nucených prací za rozvracení komunistického režimu a špionáž.

Devětapadesátiletý Kim Sang-duk si odpykával 15letý trest "za protistátní aktivity a pokus svrhnout vládu". Stejným obviněním čelil i 55letý Kim Hak-song, který také pracoval pro pchjongjangskou univerzitu financovanou Západem. Oba byli zadrženi loni. Podle KLDR byli propuštěni na přímou Trumpovu žádost.

Armádní letoun s nimi dosedl na plochu vojenské základny ve 2.45 místního času. Všichni tři podle televizních záběrů z přistání dorazili do vlasti v dobrém fyzickém stavu. Nyní je čekají lékařské prohlídky a rozhovory s úředníky, až poté se shledají se svými blízkými.

Podle viceprezidenta Mika Pence, který se s manželkou uvítání rovněž zúčastnil, byl jeden z vězňů evidentně dlouhodobě držen mimo denní světlo. Během mezipřistání na Aljašce cestou z KLDR totiž propuštěný vězeň požádal, aby mohl vystoupit z letadla, "protože velmi dlouho neviděl denní světlo", uvedl Pence v rozhovoru s televizí ABC News.

Viceprezident rovněž reagoval na kritiku týkající se údajného opomíjení otázky lidských práv v KLDR, které čelí Trumpova vláda v souvislosti s aktuálními kontakty s komunistickou diktaturou. "Severní Korea podnikla kroky naznačující, že může jít o příležitost k průlomu," řekl stanici NBC News s tím, že si Washington v současnosti nečiní o přístupu režimu v Pchjongjangu k lidským právům "žádné iluze".

Prezident, který dorazil na uvítání navzdory pokročilé noční hodině, poznamenal, že záběry z příletu se stanou nejsledovanějším nočním vysíláním za dlouhou dobu. Schůzka s Kimem bude pro něho dosud nejvýznamnějším zahraničněpolitickým počinem a podle komentátorů Trump přivítání pojal jako mediální show s cílem zdůraznit své zásluhy na vývoji v KLDR.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Susan Walsh

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ