Americký republikánský prezident Donald Trump na Twitteru chybně obvinil svého demokratického předchůdce Baracka Obamu z toho, že propustil z kontroverzní americké věznice Guantánamo na Kubě 122 lidí, kteří se později zapojili do teroristických či povstaleckých aktivit.
Podle loňské zprávy úřadu ředitele amerických tajných služeb (DNI) se na svobodu za Obamy dostalo devět zadržovaných, zbylých 113 lidí propustil republikánský prezident George Bush mladší.
"122 brutálních vězňů, které propustila z Guantánama Obamova administrativa, se vrátilo na bojiště. Další strašlivé rozhodnutí!" napsal Trump.
Prezident žádný zdroj svého tvrzení neuvedl, ale americká média si povšimla, že Trump zmíněný tweet napsal zhruba půl hodinu poté, co jeho oblíbená stanice Fox News na Twitteru informovala o propuštěnci z Guantánama, kterého Američané zabili při náletu v Jemenu. Fox News v tweetu připomněl, že k terorismu se vrátilo nejméně 122 někdejších guantánamských vězňů.
Zmíněná zpráva DNI vychází z údajů dostupných v červenci 2016. Podle tohoto dokumentu je potvrzené, že 122 z 693 propuštěných vězňů se přidalo k teroristům. Za Bushe bylo propuštěno 113 a za Obamy devět lidí, u kterých je návrat k teroristickým aktivitám potvrzen. Dalších 86 propuštěných z Guantánama, z toho 75 za Bushe a 11 za Obamy, pak DNI z nové teroristické činnosti podezřívá.
122 vicious prisoners, released by the Obama Administration from Gitmo, have returned to the battlefield. Just another terrible decision!
- Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 7. března 2017
News cycle 2017: Fox News segment (that did not mention Obama) → Trump tweet (adds Obama) → Dean of Gitmo press corps to Trump: you're wrong pic.twitter.com/hJwV8uYyCr
- Bradd Jaffy (@BraddJaffy) 7. března 2017