Americký prezident Donald Trump obvinil svého předchůdce Baracka Obamu a další prezidenty Spojených států, že nekontaktovali rodiny amerických vojáků zabitých ve službě. Jeho tvrzení vyvolalo rozhořčené reakce bývalých Obamových poradců, napsal list The New York Times.
Trump kritiku vyslovil, když v pondělí odpovídal na otázku novinářů, proč veřejně nehovořil o zabití čtyř příslušníků amerických speciálních sil při přepadení v Nigeru před dvěma týdny. Šéf Bílého domu prohlásil, že rodinám padlých napsal osobní dopisy a že jim plánuje příští týden zatelefonovat. Poté začal pranýřovat své předchůdce ve funkci.
"Když si vezmete prezidenta Obamu a další prezidenty, většina z nich (rodinám padlých vojáků) netelefonovala," řekl Trump na společné tiskové konferenci se šéfem senátní republikánské většiny Mitchem McConnellem.
Jak uvedl deník The New York Times, Trump svým tvrzením opominul množství setkání exprezidenta Obamy s rodinami vojáků, kteří zahynuli ve službě, jakož i telefonátů a dopisů. Kupříkladu než v roce 2011 rozhodl o vyslání dalších 30 tisíc amerických vojáků do Afghánistánu, odcestoval Obama na leteckou základnu Dover ve státě Delaware, aby se poklonil u rakví třicítky amerických vojáků, kteří přišli o život při sestřelení jejich vrtulníku v Afghánistánu.
Ačkoli si členové bývalého Obamova týmu zvykli na Trumpovy poznámky o "selhání" Obamovy zdravotní reformy či o "katastrofální" jaderné dohodě s Íránem, jeho nejnovější obvinění týkající se padlých vojáků rozčileně odsoudili.
"Je to ostudná, neuctivá lež, a to i v Trumpových měřítcích," uvedl někdejší Obamův bezpečnostní poradce Benjamin Rhodes na Twitteru. "Obama také nikdy nenapadl žádnou rodinu zabitého vojáka," dodal Rhodes. Poukázal tím na Trumpův spor s rodiči muslimského příslušníka americké armády Humayuna Khana, který v roce 2004 zahynul v Iráku.
Obamův mluvčí odmítl Trumpovy výroky komentovat.
Další někdejší představitelé Obamovy administrativy připomněli prezidentovy návštěvy Arlingtonského hřbitova, kde leží pochovaní mrtví vojáci z Iráku a Afghánistánu, či jeho návštěvy zraněných ve vojenském zdravotním středisku Waltera Reeda ve Washingtonu a čas strávený s příbuznými padlých v Bílém domě i na jiných místech v USA.
"Nic ho nedojímalo víc. Chápal to jako svou povinnost utěšit je, jak nejlépe dokázal, a poděkovat jim jménem národa," prohlásil Obamův poradce David Axelrod.
Jiní američtí činitelé nicméně konstatovali, že není reálné od prezidentů očekávat, že budou telefonovat rodině každého padlého vojáka. Když vrcholily boje v Iráku a Afghánistánu, Obama a exprezident George Bush, čelili každoročně stovkám vojenských ztrát.
V roce 2009, kdy byl Obama prvním rokem v úřadu, zahynulo v Afghánistánu 317 amerických vojáků a v Iráku 149. Letos registruje americká armáda v Afghánistánu 11 armádních obětí a v Iráku 14.
Na hlídce na hranici mezi Nigerem a Mali byli tento měsíc usmrceni čtyři američtí vojáci. Trump v pondělí prohlásil, že rodinám přes víkend napsal dopisy, které se chystá odeslat nejpozději v úterý. Podle jednoho z vysokých amerických činitelů chtěl Trump rodiny kontaktovat již dříve, ale musel počkat, až Pentagon vyřídí všechny byrokratické náležitosti.