Trump v Japonsku přišel na zápas sumo

Zahraničí
26. 5. 2019 12:27
Americký prezident Donald Trump na zápase sumo.
Americký prezident Donald Trump na zápase sumo.

Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania zhlédli v Japonsku zápas sumó ze židlí, nikoli z polštářů, jak velí tradice přihlížejícím v blízkosti ringu. Stejně tak byli usazeni na židlích i japonský premiér Šinzó Abe a jeho manželka Akie. Trump pak předal 177 kilogramů těžkému vítězi turnaje Asanojamovi speciální "prezidentský pohár".

Trump je v Japonsku od soboty na čtyřdenní návštěvě, při níž má jednat o politických a obchodních tématech. Neděle byla věnována oddechovému programu, kromě sumo také golfu.

Trump přečetl prohlášení, v němž Asanojamu ocenil za jeho "úžasný výkon". S pomocí jednoho z přítomných pak zvedl pohár - podle Bílého domu vysoký 137 centimetrů a těžký až 32 kilogramů - a předal ho, coby vůbec první americký prezident, vítězi.

Čtveřice prominentů seděla v aréně spolu s asi 11 500 dalšími lidmi. Kvůli Trumpovi musela být zpřísněna bezpečnostní opatření a japonský svaz sumo omezil prodej vstupenek na polovinu. U vstupů si museli všichni diváci nechat prohlédnout tašky, byl zákaz přinést si nápoje v plechovkách nebo lahvích. Vyhlášen byl rovněž zákaz vyhazovat do vzduchu polštáře, na nichž diváci sedí a které Japonci tradičně vyhazují na znamení zklamání s vývojem zápasu.

Dopoledne místního času si Trump s Abem zahráli golf. Agentura AP píše, že se Abe snaží udržet prezidenta v dobré náladě před náročnými obchodními rozhovory, na něž má dojít později. K této taktice patří i menu společného jídla, které obsahovalo prezidentův oblíbený cheeseburger připravený s hovězím masem amerického původu.

Krátce po golfu se Trump vrátil k politice a tweetování. Napsal, že mu mnoho japonských představitelů řeklo, že "demokraté by raději viděli nezdar Spojených států než úspěch můj a Republikánské strany". V dalším tweetu tvrdil, že v obchodních japonsko-amerických jednáních se podařilo dosáhnout velkého pokroku. Dohoda podle něj ale nebude dojednána před červencovými volbami do horní komory japonského parlamentu.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Evan Vucci

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025
Robert Fico

Fico poslal Fialu někam a pozval ho na Slovensko. Chce dál blokovat sankce

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ