K postihu nenávistných projevů v internetu, na sociálních sítích a ve videohrách, k identifikaci mentálně postižených ohrožující okolí a k zvedení trestu smrti pro masové vrahy a zločince z nenávistí v Bílém domě vyzval americký prezident Donald Trump. Jeho projev byl reakcí na víkendovou střelbu v Texasu a Ohiu s téměř dvaceti mrtvými. Trumpův demokratický předchůdce v úřadě Barack Obama naproti tomu apeloval na odmítnutí agresivní rétoriky politických vůdců.
Trump se nezmínil o možnosti zavedení kontrol při prodeji střelných zbraní, k němuž mnozí v USA vyzývají. Podle šéfa Bílého domu nemají na častých případech střelby na veřejnosti s desítkami obětí vinu zbraně, ale "duševní poruchy a nenávist". Proto je v USA zapotřebí reformovat zákony o duševním zdraví, aby bylo možné rozpoznat psychicky narušené osoby. Lidi, kteří se provinili zločiny z nenávisti a masovými vraždami, by měly soudy odsuzovat k smrti, řekl Trump.
Americké federální soudy ukládají tresty smrti velice zřídka, poprava navíc většinou odsouzence nečeká. Poslední hrdelní trest uložený federálním soudem byl v USA vykonán před 16 lety. Vězeňská služba to zdůvodňovala pochybnostmi o chemikáliích ve smrtící injekci, které údajně způsobují odsouzeným utrpení. Ministerstvo spravedlnosti ale koncem července analýzu ukončilo s tím, že popravy je možné vykonávat.
Podle Trumpova prohlášení by ministerstvo spravedlnosti mělo ve spolupráci s místními úřady a správci sociálních sítí zjišťovat a identifikovat podezřelé osoby dřív, než se rozhodnou k úderu. Držitelé zbraní, u nichž hrozí nebezpečí z násilných činů, by měli být ze zákona pod dohledem.
Američané musejí "odsoudit fanatismus, rasismus a bělošskou nadřazenost," řekl prezident. "Tyto hrozivé ideologie je třeba porazit. Nenávist nemá v Americe místo, protože křiví mysl, ničí srdce a stravuje ducha," konstatoval.
Trump prohlásil, že k radikalizaci lidí a podněcování "ohavných zločinů" přispívají internet a sociální média, stejně jako násilné videohry. Tuto "kulturu násilí" je třeba zastavit nebo omezit, řekl prezident bez dalších podrobností či návrhů.
Obama naproti tomu v reakci na útoky kritizoval projevy nenávisti a netolerance.
"Měli bychom rázně odmítnout slova vycházející z úst kteréhokoli z našich vůdců, která sytí atmosféru strachu a nenávisti nebo činí z rasistických postojů cosi normálního," uvedl Obama v nezvykle obsáhlém prohlášení na twitteru ve zjevné narážce na Trumpa, jehož přímo nezmínil. Trumpova rétorika označovaná demokraty za rasistickou v poslední době vyvolává stále silnější kritiku opozice.
"Žádný jiný vyspělý národ netoleruje takovou míru násilí páchaného střelnými zbraněmi jako my," dodal Obama a navrhl zpřísnění předpisů o nabývání a držení zbraní. O podobnou věc se snažil už během svého osmiletého působení v úřadě, kvůli odporu Kongresu však neuspěl.
Trump nedlouho před svým projevem na twitteru vyzval k zavedení zákonů, které by umožnily "přísné kontroly" kupujících při prodeji střelných zbraní. V proslovu, který Bílý dům avizoval předem, se ale o žádném takovém opatření nezmínil.
Sněmovna reprezentantů v únoru schválila návrh zákona, který stanoví až desetidenní lhůtu pro kontroly kupujících při prodeji zbraní. Návrh leží v Senátu a prezident na jaře pohrozil, že v případě schválení ho bude vetovat. Později se vyslovil pro "umírněné" změny v systému kontrol kupujících a podpořil návrhy na vyzbrojování učitelů, které má zabránit masakrům v amerických školách.