Prověřování kandidátů na klíčové vládní posty prováděné před nástupem současného amerického prezidenta Donalda Trumpa odhalilo řadu "varovných signálů". Šlo například o problematické vazby na soukromý sektor či zahraniční subjekty, ale také o kritická vyjádření kandidátů o nastupujícím prezidentovi. Informuje o tom zpravodajský web Axios, který získal téměř stovku dokumentů obsahujících posudky desítek kandidátů, z nichž mnozí v Trumpově administrativě pracovali nebo stále pracují.
"Tato masivní sbírka a příběh v pozadí jejího obsahu vnášejí světlo do ledabylého způsobu, jakým prezident Trump zaplnil svůj kabinet a svou administrativu, čímž předznamenal budoucí skandály, které jeho vládu postihly," uvádí Axios.
Kandidáti na post v čele amerických federálních institucí obvykle procházejí kontrolou na třech úrovních. Prověřuje je Federální úřad pro vyšetřování (FBI), další úřad se zabývá jejich potenciálními střety zájmů a jejich dosavadní kariéry zkoumají poradci nově zvoleného prezidenta. Onou třetí, politickou složkou prověřování pověřil Trumpův tým pod vedením viceprezidenta Mikea Pence celostátní výbor Republikánské strany (RNC).
U Rexe Tillersona, který se stal prvním Trumpovým šéfem diplomacie, například analytici RNC uváděli varování týkající se Ruska. "Tillersonovy ruské vazby jsou hluboké," napsali. Někdejší šéf Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Scott Pruitt, který loni v červenci rezignoval kvůli řadě etických pochybení, měl zase ve svém posudku sekci nadepsanou "obvinění z příchylnosti k velkým energetickým společnostem".
Zjištění Axios nasvědčují tomu, že Trump také do své administrativy přijal některé osoby i přes jejich kritiku jeho vystupování. Jedním z "varovných signálů" u někdejšího šéfa vládního rozpočtu Micka Mulvaneyho bylo jeho vyjádření, že Trump "není příliš dobrý člověk". Mulvaney je od začátku roku po odchodu Johna Kellyho úřadujícím personálním šéfem Bílého domu.
Podobné situace nastaly u Nikki Haleyové, která se stala velvyslankyní Spojených států při OSN, nebo u někdejšího ministra vnitra Ryana Zinkeho. Haleyová měla ve své prověrce poznámku o tom, že Trumpa označila za ztělesnění toho, co "učíme naše děti ve školce, aby nedělaly". Zinke zase údajně chování svého budoucího šéfa označil za neobhajitelné.
"Tým, který kandidáty prověřoval, často tyto výroky umisťoval na vrch posudků. Zdroj s přímou znalostí této věci uvedl, že mnohé z těchto dokumentů prošly Trumpovi rukama. O těch urážkách věděl, a stejně si jejich autory vybral," napsal Axios.