Trumpův imigrační výnos? Ze světa se snáší kritika

Zahraničí
29. 1. 2017 10:22
Donald Trump.
Donald Trump.

Ze světa znějí kritické hlasy vůči imigračnímu výnosu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Britská premiérka Theresa Mayová, která jako první zahraniční státník jednala s Trumpem v Bílém domě po jeho nástupu do funkce, už v sobotu uvedla, že s "tímto přístupem" nesouhlasí. Ministr zahraničí Indonésie, nejlidnatější muslimské země, které se ale výnos netýká, uvedl, že rozhodnutí americké administrativy lituje.

Anketa:

Je pro Česko dobrou zprávou, že byl prezidentem USA zvolen Donald Trump?

Trump v pátek na 120 dní pozastavil program Spojených států pro přijímání uprchlíků. Až do odvolání pak zakázal vstup do USA migrantům ze Sýrie. Trumpův příkaz dále na 90 dnů zakazuje vstup do USA všem lidem ze zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Omezení se má uvolnit až po zpřísnění prověrek a přezkoumání mechanismu přijímání migrantů.

Mayová během sobotní návštěvy Ankary nejprve pouze odpovídala, že je věcí Spojených států, jakou uplatňují imigrační politiku. Po kritice opozice i vládních poslanců ale později její mluvčí vydal ostřejší prohlášení, v němž dodal, že Londýn s Trumpovým krokem nesouhlasí a sám se k němu nechystá. "Tento nový exekuční příkaz nyní zkoumáme, abychom zjistili, co znamená a jaké bude mít právní důsledky, zvlášť pro občany Spojeného království," dodal.

Britský list The Daily Telegraph v této souvislosti poznamenal, že dočasný zákaz vstupu na území USA se týká desítek tisíc Britů, kteří mají zároveň občanství některého z dotčených států - tady Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu.

Kanadský premiér Justin Trudeau v sobotu na Twitteru napsal, že Kanada uprchlíky vítá a nehledí na jejich vyznání. "V rozmanitosti je naše síla," dodal. O kanadské imigrační politice chce s Trumpem hovořit, až se spolu setkají, řekla jeho mluvčí.

Znepokojení nad Trumpovým krokem vyjádřily už v sobotu Francie a Německo. "Přijímaní běženců prchajících před válkou a pronásledováním je součástí našich povinností," uvedl v Paříži francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault po schůzce se svým novým německým protějškem Sigmarem Gabrielem.

Indonéský ministr zahraničí Retno Marsudi řekl, že Trumpova rozhodnutí "hluboce lituje". Jeho země má se Spojenými státy blízké vztahy. Mnoho Indonésanů si podle Reuters vážilo Trumpova předchůdce Baracka Obamy, který strávil část svého dětství v Jakartě.

Dva vysoce postavení iráčtí poslanci pod podmínkou anonymity Reuters řekli, že Bagdád plánuje lobbovat u americké administrativy s cílem zmírnit dopady imigračního výnosu na irácké občany, aby mohla být zachována spolupráce obou zemí v boji proti radikálům z takzvaného Islámského státu (IS). Zahraniční výbor iráckého parlamentu vládu vyzval, aby přijala reciproční opatření.

Irácká šíitská milice vyzvala k tomu, aby vláda v odvetě zakázala americkým občanům vstup do země a Američany, kteří tam už jsou, vyhostila. Milice, která je složená z různých šíitských polovojenských skupin, absolvovala výcvik pro boj s IS v Íránu a irácká vláda ji oficiálně uznává.

Írán v sobotu oznámil, že znemožní občanům USA vstup do země v odvetu za americké opatření s výjimkou osob, které už mají íránská víza.

Představitelé šíitských povstalců v Jemenu Trumpův krok označili za protizákonný. Rebelové kontrolují sever Jemenu, včetně metropole Saná a největšího mezinárodního letiště v zemi.

Český prezident Miloš Zeman v sobotu Trumpova opatření uvítal.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Alex Brandon

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ