Úlomek lávy ze sopky poranil přes dvacet cestujících na lodi

Zahraničí
17. 7. 2018 07:04
Sopečná činnost komplikuje lidem život na Havaji.
Sopečná činnost komplikuje lidem život na Havaji.

Během plavby na Havaj utrpělo zranění 23 lidí, poté co jejich loď zasáhl úlomek lávy vyvržený ze sopky Kilauea, která se v květnu probudila k životu. Informovala o tom agentura DPA.

Takzvaný vulkanoklast, jak se lávovému úlomku říká, vyletěl v blízkosti lodě z vody, kam žhavá láva ze sopky vtéká. Úlomek dopadl na střechu plavidla a prorazil ji až k místům na sezení.

Čtyři zranění lidé skončili v nemocnici, jedna žena při incidentu utrpěla zlomeninu nohy.

Sopka na největším havajském ostrově Havaj se probudila začátkem května a experti se domnívají, že její aktivita může vydržet i několik měsíců. Sopka dosud zničila přes 120 domů.

Vulkán vysoký 1200 metrů je jedním z nejaktivnějších sopek na světě. Aktivitu vykazuje prakticky nepřetržitě od roku 1983, v devadesátých letech minulého století láva z této sopky zničila na 200 domů. V roce 1955 činnost vulkánu komplikovala obyvatelům ostrova život téměř tři měsíce.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/John Burnett

Další čtení

Pokus o průnik k ponorkám. Britové zadrželi možné špiony

Zahraničí
21. 3. 2026
Antonio Tajani, 14. listopadu 2022

Česko se přidalo k prohlášení ohledně zabezpečení Hormuzského průlivu

Zahraničí
Aktualizováno: 21. 3. 2026 14:05

Soudce dal za pravdu NYT v žalobě kvůli omezení přístupu médií do Pentagonu

Zahraničí
21. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ