Ultrazvuková helma má ovlivňovat mozky vojáků

Zahraničí
14. 9. 2010 07:15
Tzv. zelený mozek dostává díky vědcům jiné dimenze.
Tzv. zelený mozek dostává díky vědcům jiné dimenze.

Jistý americký vědec chce proměnit helmy vojáků v jakési stimulátory mozku. Ultrazvuk mířící do jeho určitých míst by měl zvyšovat bojovníkovu bdělost, snižovat stres či zabraňovat traumatickým poraněním mozku. Pentagon má o výzkum zájem.

Stimulace mozku, například pomocí implantovaných elektrod, se v medicíně využívá už déle. Například u těžkých případů Parkinsonovy choroby, třesu (tremoru) nebo Tourettova syndromu (dědičná neuropsychologická porucha).

Využívané hloubkové stimulátory mají však tu nevýhodu, že jejich přívody musí být do hlavy člověka voperovány. Už několik let proto vědci experimentují s takzvanými neinvazními metodami, které si vystačí bez chirurgického zákroku. Mezi slibné techniky patří na tomto poli ultrazvuk.

Co všechno dokáže, ukázaly pokusy na myších a krysách. Experti z Harvardské lékařské fakulty (HMS) dokázali ultrazvukové vlny zaměřit tak, že u krys potlačili vizuální vnímání. Na Arizonské státní univerzitě dokázal William Tyler cíleně řídit pohyby myší.

Tzv. zelený mozek dostává díky vědcům jiné dimenze. Pokud lze manipulovat mozky zvířat, mělo by to být v zásadě možné i u lidí. Tyler už pracuje nějaký čas v kooperaci s DARPA (americká vojenská Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů) na stimulátoru mozku na bázi ultrazvuku, který by mohl být zabudován do helmy vojáků. Pentagon má o věc veliký zájem a DARPA výzkum financuje.

Doktor Tyler spatřuje v této technologii velký potenciál. "Každý jednotlivý aspekt lidského vnímání, jeho pocity a chování jsou řízeny aktivitou v mozku," píše Tyler v příspěvku pro blog "Armed with Science" armády USA. Kdo dokáže ovlivnit mozek, disponuje mocnou technologií. Kdo zná anatomii neuronů, může ovlivňovat každou jednotlivou funkci.

Ultrazvuk ale není jedinou možností, jak uskutečňovat podobné manipulace. Dění v šedé kůře mozkové ovlivňují i magnetická pole. Oblasti mozku lze stimulovat či utlumovat takzvanou transkraniální magnetickou stimulací (TMS), například u chorob, jako jsou epilepsie či tinnitus (pískání v uších).

Vojáci jako loutky? Na snímku v jižním Afghánistánu.TMS má ovšem nevýhodu, že v zásadě dosáhne jen k mozkovému povrchu. Při stimulaci ultrazvukem je to jiné. Teoreticky s ní lze cíleně manipulovat jakoukoli oblast v lebce.

Helmu s ultrazvukovým mozkovým stimulátorem by šlo využívat k různým účelům. Tyler přemýšlí mimo jiné o povzbuzení bdělosti a vnímání, odbourávání stresu a mírnění bolesti. V případě zranění hlavy by podobná helma mohla chránit před traumatickými poraněními mozku (TBI).

Tylerův tým už vyvinul prototypy helmy a nechal si patentovat s tím spojené nápady. Vědec založil také firmu SynSonix, která má novou techniku obchodně využít. 

Autor: - pp -Foto: Profimedia , Pentagon

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ