V arizonské Sonorské poušti každoročně umírají desítky nelegálních imigrantů snažících se dostat do Spojených států. Jejich příběh vyprávějí věci, jež měli s sebou a které zůstaly ležet vedle jejich těl, když nepřežili drsné podmínky v poušti. Často jsou také jediným klíčem k identitě lidí, kteří zemřeli na cestě za lepším životem v USA.
Studiem těchto předmětů a masovým exodem do Spojených států se zabývá projekt kulturní antropoložky Robin Reinekeové z Arizonské univerzity, napsal deník Los Angeles Times.
Pozůstalost tragicky zemřelých ilegálních imigrantů podle ní totiž zrcadlí i jejich velmi lidská rozhodnutí, co si s sebou vzít na dalekou cestu.
V batohu dvaadvacetileté Mexičanky, která v poušti zemřela v roce 2009 na podchlazení po dvoudenním pochodu, se například našly fotografie rodiny, španělsko-anglický slovník, rtěnka a identifikační průkaz, podle něhož byla učitelkou v mateřské škole.
"Její věci mi připomněly přesně to, co bych si sama vzala na studia na univerzitě," podotkla Reinekeová. "Pravděpodobně si vzala své oblíbené předměty, protože chtěla vypadat dobře. Ze všech jejích věcí je cítit velká naděje," dodala.
Nelegální imigranti umírají v arizonské poušti denně. Od roku 2001 tam Američané nalezli přes 2000 těl. Nejhorší je letní období, kdy jsou v poušti teploty přes 48 stupňů Celsia; každý měsíc tam zemře i 60 imigrantů.
"Lidé je nacházejí pod stromy, poblíž skal, mezi pouštní vegetací i v otevřené krajině. Imigranti často umírají v blízkosti silnice, k níž se snažili dostat," uvedl Gregory Hess, který pracuje jako okresní patolog.
Reinekeová se mimo jiné snaží zjistit se svým týmem víc informací o více než 700 zemřelých, jejichž identita není známa.
Zkoumají jejich pozůstalosti a hledají stopy, na jejichž základě by těla mohli přiřadit k některému z 1300 hlášení o zmizelých osobách, jež obdrželi ze středoamerických zemí.
Věci zemřelých jsou rozděleny do složek. Podle listu The Los Angeles Times nabízí každá z nich zkušenému oku příběh. Jsou v nich například růžence či do laminátu zatavené karty se jmény svatých, dalšími vodítky bývají fotografie blízkých, manželek, dětí a prarodičů, kteří zůstali doma, ale i jména a telefonní čísla lidí, kteří už žijí ve Spojených státech.
Věci zemřelých ilegálních imigrantů jsou i tématem nové knihy newyorského fotografa Jonathana Hollingsworthe. Zajímaly ho především předměty výmluvně přibližující osud bývalého majitele - například útržek lístku na autobus, na němž je napsáno "hodně štěstí"... Nejvíc ho fascinoval zbytek žluté tužky, který by si podle něj schovával málokdo. Svědčí to o bídě a beznaději člověka, jemuž tužka patřila, míní fotograf.
Nelegální imigrace do Spojených států v posledních letech kvůli pokračujícím potížím v zemi klesá. Zatímco v roce 2007 se pokusilo přejít hranici téměř 860 tisíc lidí, loni jich bylo zhruba 330 tisíc. Celkem ve Spojených státech žije přes 11 milionů nelegálních imigrantů.