Únik materiálů o Afghánistánu <span>je velké selhání</span>

Zahraničí
26. 7. 2010 16:20
Americký námořní pěšák během přestřelky v provincii Hílmand.
Americký námořní pěšák během přestřelky v provincii Hílmand.

Americký námořní pěšák během přestřelky v provincii Hílmand.Bývalý náčelník české vojenské zpravodajské služby Andor Šándor je přesvědčen, že příčinou obřího úniku devadesáti tisíc dokumentů o Afghánistánu do médií je systémový problém v amerických bezpečnostních složkách.

Myslíte si, že únik desetitisíců tajných dokumentů může ohrozit životy amerických a spojeneckých vojáků v Afghánistánu, jak tvrdí Bílý dům?
Záleží na tom, jak se dají uvedené dokumenty vyhodnotit. Na tom, co je z nich patrné. Trochu odbočím, ale je to podobné, jako když měla vyjít knížka o operacích britských SAS a s amerických Delta Force v Iráku. Britové se snažili všemi prostředky zabránit tomu, aby knížka vyšla. Je tam totiž velice dobře popsána řada věcí týkajících se bojových operací, způsobu koordinace speciálních jednotek a podobně. A to samozřejmě může být problém, protože především v Británii a v USA se tyto věci, na rozdíl od nás,neprezentují, oni se nevytahují, že mají speciální jednotky.

Ve zveřejněných materiálech je i konkrétní příklad Task Force 373, jejímž úkolem je zadržovat či likvidovat představitele Talibanu a al-Kajdy. Myslíte, že odtajnění nějak ovlivní její činnost?
Není to nic příjemného. Nicméně systém je do značné míry už popsán, například v té knize, o které jsem hovořil. Využívá se informací NSA (National Security Agency; má na starosti elektronickou špionáž, pozn. red.), která ve chvíli, kdy dotyčný člověk použije například mobilní telefon, jej zaregistruje. Na základě toho se sestavuje seznam hledaných lidí, kteří jsou potom zatýkáni třeba zmiňovanou Task Force 373. Tato jednotka také na místě zajišťuje informace, které jsou třeba v počítačích. Zveřejňování způsobu, jak se to dělá, je samozřejmě škodlivé v tom, že protivníci se mohou lépe bránit.

ČTĚTE TAKÉ: Tajné dokumenty odhalují tristní situaci v Afghánistánu
                        Američané prý zatkli vojáka, který vynášel tajné informace

Co si myslíte o WikiLeaks, která se soustředí na zveřejňování podobných materiálů?
Asi u ní bude chybět jistá seberegulace s ohledem na národní bezpečnost. Na druhou stranu se nedivím, když tyto věci někdo zveřejní po všech případech v minulosti, kdy se ukázalo, že vláda Spojených států lhala nebo záměrně mlžila.

Letecký útok na pozice Talibanu.Co myslíte, že se teď děje na ministerstvech obrany a zahraničí, odkud pochází většina ze zveřejněných dokumentů?
Přijde mi trochu zvláštní, že se dokáže ztratit takové množství informací. Z vlastní zkušenosti, když jsem navštívil některá tajná zařízení ve Spojených státech, vím, že je tam vysoká úroveň bezpečnosti. A když se ztratí takovéhle množství informací, tak se to nedá odbýt tím, že když pracujete s informacemi, tak vám nějaká občas uteče. Tohle je nějaké zásadní systémové selhání a umím si představit, že tam bude slušný poprask. Asi nikdo nezůstane klidný, když se ztratí takové množství informací, byť je můžete vynést na paměťovém disku.

Co znám třeba z Americké vojenské zpravodajské služby (DIA), tak se vždy velice přísně kontrolovalo vnášení a vynášení věcí. Tam se nedají ani otevřít okna, abyste něco nevyhodil ven a pak si to nesebral. Tohle považuji za velké selhání a velký malér. Svědčí to o tom, že je tam špatná fyzická kontrola.

Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ