Spojené státy začaly jednat s Ruskem a NATO ve snaze posílit bezpečnost na internetu a omezit jeho využívání k armádním účelům. Obě země mají na jednání trochu jiný názor, ze strany USA jde však o zásadní průlom poté, co dlouho odmítaly s Moskvou na toto téma navázat dialog.
Podle zdrojů blízkých vyjednávání si tak Obamova administrativa začíná uvědomovat hrozbu kybernetických útoků a nutnost přehodnotit dosavadní strategii na omezení mezinárodního zbrojení, píše deník The New York Times.
Za poslední dva roky se útoky na americké vládní a komerční počítačové sítě znásobily až na tisícovky denně. Hackerům, jejichž identita většinou zůstane skryta, se v minulosti podařilo nabourat do počítačů Pentagonu, zcizit důležitá průmyslová tajemství nebo zablokovat vládní a soukromé internetové stránky. Prezident Barack Obama proto nařídil přehodnotit federální strategii pro ochranu bezpečnosti na síti a chystá se zároveň zřídit patřičný úřad.
Minulý měsíc se zástupci bezpečnostních rad USA a Ruské federace sešli ve Washingtonu společně se zástupci amerických ministerstev zahraničí, obrany a vnitřní bezpečnosti. O dva týdny později jednali delegáti USA v Ženevě o kybernetickém "válečnictví" s výborem OSN pro otázky odzbrojení a mezinárodní bezpečnosti. Spojené státy donedávna v rámci těchto hovorů hodlaly diskutovat pouze o ekonomických důsledcích internetové kriminality.
ČTĚTE TAKÉ: Americká armáda hledá balony. Nálezce čeká 40 tisíc
Internetovým projektem roku je OnTheRoad.to
Rusko požaduje, aby armádní útoky na civilní počítačové sítě podléhaly mezinárodní smlouvě, podobné těm, které omezují zbrojení v oblasti atomových, chemických a biologických zbraní. Spojené státy se tomuto kroku vždy bránily s námitkou, že je těžké jasně definovat rozdíl, kdy za útoky stojí soukromé a kdy armádní subjekty.
V této oblasti začaly v poslední době mírně tát ledy. Podle Viktora Sokolova, zástupce ředitele moskevského Institutu informační bezpečnosti, se postoj Spojených států k jednáním za posledních pár měsíců výrazně změnil. Podle Sokolova by nové kolo rozhovorů mohlo vést k smlouvě o kybernetickém odzbrojení, kterou by Rusko rádo prosadilo a kterou Spojené státy dosud odmítaly.
Hovory OSN budou obnoveny v lednu v New Yorku a oba státy se chystají zúčastnit Ruskem organizované konference o internetové bezpečnosti v Garmisch-Partenkirchenu. Zájem USA na obnovení rozhovorů poukazuje na fakt, že se Obamova administrativa odklání od postoje Bushovy vlády, která odmítala s Ruskem o armádních útocích na internetu jednat.
Mnoho států včetně USA vyvíjí zbraně schopné zaútočit na počítačové sítě, které se čím dál tím více stávají nedílnou součástí mnoha institucí, od bank a elektráren po vládní úřady. Mezi tyto zbraně patří například logické bomby, které mohou v určitý okamžik počítače zahltit nebo poškodit jejich obvody, internetoví roboti, kteří mnohou sbírat důležitá data či počítač nakazit virem nebo mikrovlnné přístroje, které mohou spálit elektronické obvody na vzdálenost několika kilometrů.
Foto: ČTK/AP, Jan Schejbal