USA chtějí <span>radar v Česku</span> i bez polských raket

Zahraničí
2. 4. 2008 09:05
Protiraketová obrana USA (blíže neurčené foto Pentagonu).
Protiraketová obrana USA (blíže neurčené foto Pentagonu).

Protiraketová obrana USA (blíže neurčené foto Pentagonu).Spojené státy budou mít zájem na instalaci radaru v České republice i v případě, že by se nepodařilo dosáhnout dohody s Polskem o umístění další důležité části evropského systému protiraketové obrany na jeho území. Prohlásil to šéf americké protiraketové agentury MDA generál Henry Obering v branném výboru amerického Senátu.

Obering zdůraznil, že radar může v americkém globálním systému protiraketové obrany plnit četné funkce.

Spojené státy a Česká republika už prohlásily, že se přiblížily dohodě o radaru, ale jednání s Polskem o umístění základny s deseti protiraketovými střelami váznou. Varšava žádá, aby součástí dohody byla také vojenská pomoc Polsku.

Obering řekl, že Spojené státy sice očekávají, že s Polskem bude dosaženo dohody, ale radar může sloužit i bez raket.

"Radar sám o sobě představuje obrovskou kapacitu a informace, které shromáždí, mohou využít Spojené státy i NATO i mimo plánovaný evropský systém," řekl Obering.

Obering s Topolánkem na návštěvě v Praze.Americké plány na vybudování protiraketové základny ve východoevropských zemích jsou zdrojem napětí s Ruskem a budou zřejmě významným tématem nadcházející schůzky prezidenta George Bushe s ruským kolegou Vladimírem Putinem na nedělní schůzce v černomořském letovisku Soči.

Moskva odmítá argument Washingtonu, že štít má chránit Spojené státy a Evropu před případným útokem z Íránu, a trvá na tom, že toto zařízení bude znamenat ohrožení bezpečnosti Ruska. České republice a Polsku pohrozila, že na ně namíří své rakety.

Podle agentury AP Washingtonu velmi záleží na dohodě s Moskvou, a proto je ochoten učinit významný ústupek. Hodlá se údajně zaručit, že systém protiraketové obrany v Česku a v Polsku aktivuje teprve tehdy, až se Írán projeví jako bezprostřední hrozba pro Evropu.

To by bylo v okamžiku, kdy by Teherán odpálil balistickou raketu, která by byla schopna zasáhnout evropské území. Otázkou je, zda to Rusku bude stačit.

Bush a Putin se také údajně chystají podepsat dohodu o dlouhodobější strategické spolupráci mezi oběma zeměmi, jejichž vlády by se jí měly řídit i po brzkém odchodu obou prezidentů z funkce.

Radarová základna (blíže neurčené foto Pentagonu).Český premiér Mirek Topolánek ke smlouvě Česka s USA o radaru na otázku, kdy bude finální dohoda, dnes odpověděl: "Záleží na dohodě. Ty smlouvy jsou dvě. Ta velká, klíčová smlouva je v podstatě dohodnuta. Pokud se (český ministr zahraničí) Karel Schwarzenberg s (šéfkou americké diplomacie) Condoleezzou Riceovou dohodnou, tak na summitu (NATO v Bukurešti) vyhlásí, že je možno tu smlouvu podepsat."

Topolánek připomněl, že musí být uzavřena i druhá smlouva, která se týká pobytu Američanů na českém území. Oba dokumenty poputují k projednání do parlamentu patrně společně. Vyhlášení na schůzce Schwarzenberga a Riceové, že jednání je ukončeno, má být signálem, že "v této chvíli hlavní problémy těch smluv jsou odstraněny."

Foto: Petra Mášová, Pentagon

Autor: ČTK

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ