Kampaň bývalé šéfky počítačového gigantu Hewlett-Packard Carly Fioriny je natolik absurdní, že je těžké uvěřit, že nejde o parodii. Otázkou zůstává, zda se tím přiblížila, nebo naopak vzdálila vytouženému křeslu v americkém Senátu.
Když zazní jméno jejího protivníka v boji o nominaci republikánské strany Toma Campbella, mají si voliči vybavit ovci. V předvolebním spotu zveřejněném ve středu ho totiž představuje muž v ovčím oblečku s démonicky rudýma očima. Fiorina tím chce voličům ukázat, že její soupeř se jako bojovník za vyrovnaný rozpočet jen tváří a ve skutečnosti je stoupencem nezodpovědného utrácení.
ČTĚTE TAKÉ: Obama zářil v parodickém videu jako ušatý superhrdina
Kosovo, země "mafiánů", vylepšuje svou image
Do Thajska zadarmo! láká země internetové nadšence
Většinu bizarního klipu tvoří záběry na louky pasoucích se ovcí. "Opravdový. Čestný. Pravdomluvný. Jsou to lidé jako Tom Campbell, kteří nás nikdy nesvedou na scestí, kteří se stojí vysoko nad většinou z nás," začíná komentář. Amatérsky animovanou ovci představující Campbella poté mramorový sloup vyzvedne do výšky, kde ji ale zasáhne blesk. Následuje sekvence, kde Fiorina upozorňuje voliče, že její konkurent volil pro rozpočet, který stát Kalifornii rekordně zadlužil. Ta připomíná běžný útočný předvolební spot.
Následuje ale scéna s mužem v ovčím obleku, který předstírá, že se pase mezi ovcemi, a záběry na démonicky zářící rudé oči. Doprovodný komentář opakuje, že Campbell je vlk v rouše beránčím, zatímco se muž v kostýmu za zvuků dramatické hudby po čtyřech plazí pryč. Fiorina se poté představí jako outsider, který dá zase vše do pořádku.
"Rozhodně to přitáhlo pozornost. Účelem bylo vytvořit něco relativně levného, co by lidi šokovalo a přimělo o videu mluvit," řekla serveru Politico.com Fiorinina mluvčí.
To se rozhodně podařilo. Naprostá většina komentářů si ale z klipu utahuje. "Když někdo naposledy zkoušel namontovat na soupeře démonicky zářící oči, prohrál o více než třináct procent," napsal republikánský stratég Patrick Ruffini.
Tom Campbell upozornil, že Fiorina nenabízí žádná řešení a mluví pouze o Kalifornii, ačkoli v Senátu ve Washingtonu by se zabývala problémy celé federace. Podle průzkumů má mezi republikány nad svou soupeřkou téměř dvoutřetinový náskok.
Kalifornie, nejlidnatější americký stát, posílá do Senátu stejně jako ostatní členové federace jen dva senátory. Republikáni se o nominaci své strany utkají v primárních volbách 8. června. Jejich vítěz potom v listopadu dostane šanci sesadit demokratickou senátorku Boxerovou.
Foto: Fcino.com, Wikimedia Commons