Prokuratura Spojených států horečně hledá možnosti, jak se dostat na kobylku Julianovi Assangeovi. Podle listu New York Times sledují nyní vyšetřovatelé novou strategii. Zkoumají, zda šéf WikiLeaks nenaváděl domnělého informátora. V takovém případě by bylo možné Assange obvinit ze spiknutí.
Zveřejněním zčásti důvěrných a tajných diplomatických depeší zakladatel WikiLeaks Juliana Assange dosud bezpříkladným způsobem odhalil zákulisí americké politiky. Bílý dům se nyní snaží, aby z toho tento Australan nevyvázl nepotrestán.
Velmi choulostivou otázkou při tom je, z čeho Assange z právního hlediska obvinit. Doslova, "co mu přišít". Porušil šéf WikiLeaks nějaký americký zákon?
Právní experti byli v tomto směru od samého počátku velmi skeptičtí, ale americké ministerstvo spravedlnosti se nevzdává a zkoumá nejrůznější možnosti.
Čerstvě k nim patří i obvinění ze spiknutí, uvedl list New York Times.
Americká prokuratura proto pátrá po možném přímém napojení informátora WikiLeaks, Bradleyho Manninga, který je už několik měsíců ve vězení, na Juliana Assange.
Hlavním úkolem je zjistit, zda Assange aktivně Manninga nenabádal ke zkopírování a prozrazení zhruba čtvrt milionu dokumentů ministerstva zahraničí USA.
Mluvčí ministerstva spravedlnosti ve Washingtonu ale odmítl informaci New York Times komentovat. Vedení justice nyní mimo jiné zkoumá, zda lze proti Assangeovi využít téměř sto let starý zákon, konkrétně z roku 1917, o špionáži.
Šéf WikiLeaks včera po týdnu opustil na kauci 200 tisíc liber vazbu v Británii. Jeho propuštění po rozhodnutí soudu první instance bránilo dva dny odvolání švédské prokuratury, která proti Assangeovi vznesla obvinění ze znásilnění a žádá o jeho vydání do Švédska.
Internetová platforma WikiLeaks stojí od začátku zveřejňování důvěrné diplomatické korespondence USA před třemi týdny pod ohromným tlakem. Zodpovědní lidé z WikiLeaks jsou v USA označováni za teroristy a ozývá se volání po jejich krvi. A to i z řad politiků a médií.
Velké mezinárodní podniky jako Amazon, Mastercard, PayPal ukončují spolupráci s WikiLeaks, aniž proti platformě existuje nějaká žaloba, natož aby byl někdo odsouzen.
Současně pokračují anonymní útoky na infrastrukturu WikiLeaks. Na celém světě se zvedla vlna solidarity s WikiLeaks. V jejím případě jde o cenzuru média jak ze strany státních, tak soukromých subjektů.
Případné trestní stíhání WikiLeaks by podle jejích sympatizantů bylo útokem na základní principy demokracie.