USA kvůli korupci navždy zakázaly panamskému exprezidentovi vstup na své území

Zahraničí
26. 1. 2023 09:24
Bílý dům ve Washingtonu DC.
Bílý dům ve Washingtonu DC.

Americké ministerstvo zahraničí ve středu navždy zakázalo bývalému panamskému prezidentovi Ricardu Martinellimu vstupovat na území Spojených států. Podle Washingtonu se podílel na rozsáhlé korupci při přidělování státních zakázek, píše agentura AP.

Zákaz se vztahuje také na dva syny exprezidenta, kteří se ve středu vrátili do Panamy poté, co si ve Spojených státech odpykali tresty odnětí svobody za praní špinavých peněz z úplatků od brazilské stavební firmy Odebrecht.

"Martinelli přijímal úplatky výměnou za nesprávné přidělování vládních zakázek během doby, co byl prezidentem," uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Martinelli stál v čele Panamy v letech 2009 až 2014

Jeho dva syny čeká v srpnu soud spolu s dalšími 34 lidmi kvůli skandálu kolem Odebrechtu. Jsou obžalovaní, že během působení svého otce v prezidentském úřadu vyprali miliony dolarů od Odebrechtu Jejich otce i dalšího bývalého prezidenta Juana Carlose Varelu také čeká soudní proces. Ricardo Martinelli přitom doufá, že se ve volbách v roce 2024 bude ucházet o znovuzvolení.

Bratři před návratem do Panamy složili kauci ve výši 14 milionů dolarů (skoro 305 milionů), aby se vyhnuli zatčení. Ve Spojených státech byli tři roky ve vězení kvůli spiknutí s cílem vyprat 28 milionů dolarů získaných z úplatků od Odebrechtu. Než byli vydáni do Spojených států, byli 23 měsíců zadržovaní v Guatemale.

Autor: ČTK , Alfréd NovotnýFoto: , deposithphotos/Vacclav

Další čtení

ilustrační foto

Čtete mangu na internetu? Připravujete autory o bilion korun ročně

Zahraničí
9. 11. 2025
ilustrační foto

Dvě velké vlny smetly na Tenerife několik lidí. Jednu ženu zabily

Zahraničí
8. 11. 2025
ilustrační foto

Dron shodil na ruské zastoupení ve Stockholmu barvu a odletěl

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 11. 2025 00:56

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ