Následky superbouře
USA po Sandy: ohně jako ze středověku, hladovění v troskách
01.11.2012 09:40
Přehlídku kontrastů nabízí Hoboken v New Jersey, jehož část je po pondělním náporu bouře Sandy na východní pobřeží stále zaplavená. Ve městě, jež přes řeku Hudson sousedí s dolním Manhattanem, žijí v domech obklopených místy i metrovou vodou bez elektřiny tisíce lidí. Zatímco většina z nich se nezvyklou situací baví a popíjí venku, jiní o kus dál hladovějí anebo potřebují akutní lékařskou pomoc.
"Byl to můj zatím nejtěžší případ," řekl velitel zásahové jednotky skupince novinářů, kterou s sebou vojáci vzali na korbu svého nákladního vozu. Mluvil přitom o muži v jednom z domů, kde vojáci zasahovali chvíli předtím. Muž podle něj dva dny hladověl, přesto nevyslyšel naléhání vojáků a zůstal ve svém bytě. Teď už ale se zásobou potravin, které dostal od záchranářů.
O blok dále pak novináři přihlíželi zásahu lékařů, kteří z výškové obytné budovy na nosítkách vezli ženu, jež nutně potřebovala jejich pomoc. Ze stejného domu pak také odvezli dvě ženy, které se ze záplavové oblasti stejně jako řada dalších zoufalých lidí raději přesunuly do útulku. Jejich příbuzní ale zůstali doma.
I mnoho ostatních lidí ale v jedné z bouří nejvíce postižených oblastí v New Jersey i na celém východním pobřeží o pomoc vojáků příliš nestáli. Spíše jim mávali či kynuli plechovkami s pivem, jež drželi v ruce, nebo si fotografovali novináře, kteří oblastí na korbě nákladního automobilu projížděli jako na nějakém podivném safari.
V jednu chvíli se jim uprostřed rozlité vody mezi temnými budovami naskytl poněkud bizarní pohled. Skupina dětí doprovázená jedním dospělým si ani v těchto podmínkách nenechala ujít svátek Halloween připadající na středu a křižovala čtvrtí sem a tam na tradiční koledě.
V Hobokenu žije přes 50 tisíc lidí. Oblast se stejně jako nedaleký dolní Manhattan potýká s rozsáhlým výpadkem elektřiny. Někde prý opravy budou trvat až deset dní. Ulice Hobokenu tak byly plné korzujících obyvatel. Pokud v některém domě šla elektřina, byl před ním často hrozen lidí dobíjejících si u prodlužovaček mobilní telefony a počítače.
New York: Pochodně jako ze středověku
Také obyvatelé New Yorku se po svém vypořádávají s rozsáhlým výpadkem elektřiny, který ve středu už druhý plný den sužoval město. V ulicích East Village na dolním Manhattanu se objevily grily, na kterých si lidé připravují maso. V mnoha případech ho dostali ze supermarketů, které bez proudu nemají jak chladit potraviny. Vpodvečer se pak ve čtvrti objevily i ohně.Dřevo v koši na odpadky hořelo například na malé improvizované pouliční party na 10. ulici. Lidé u ohně popíjeli a celkově tam panovala bujará nálada. O několik bloků dál si pak zase lidé svítili pochodněmi, jako kdyby se čtvrť bez proudu skutečně vrátila někam do středověku.
I tady je znát velký hlad po dobíjení telefonů či přenosných počítačů. Lidé se shlukují kolem přenosných generátorů, které pomocí propletenců rozdvojek nabíjejí i dvacítku přístrojů najednou. Opodál se pak nachází jedno z mála míst ve čtvrti s dobrým mobilním signálem. Lidé tak hned po dobití mohou zatelefonovat blízkým.
U squatu na Avenue C se mobilní přístroje dobíjejí ekologičtěji - pomocí dvoukola, na kterém se celý den střídali lidské zdroje energie. "Tohle kolo se používalo v protestním táboře Occupy Wall Street," řekl jeden ze squatterů. Jeho kamarádi ze squatu pak opodál lidem na grilu vařili jídlo.
Hlad po elektřině je znát po celém městě. V okolí 34. až 40. ulice, kudy prochází pomyslná hranice mezi těmi, kdo si po návratu z práce mohou doma rozsvítit žárovku a pustit televizi, a mezi těmi, kteří se musejí spoléhat na svíčky a svítilny na baterky, si lidé hromadně nabíjejí mobilní telefony například v bankách či restauracích.Elektřina přitom na Manhattanu a v dalších částech města nepůjde ještě minimálně několik dní. V současnosti je bez ní asi 650 tisíc lidí, z toho asi 200 tisíc na Manhattanu. V noci jsou kvůli tomu celé čtvrti temné. K nepoznání jsou ale i přes den, když má většina prodejen zavřeno a v několika fungujících prodejnách s potravinami se vše odehrává potmě a jen za hotové peníze.
Ve městě je také zoufalá dopravní situace. Ulice jsou často ucpané auty, které se na jihu města složitě proplétají křižovatkami bez světelné signalizace. Policisté řídí provoz jen na některých místech. Z městské hromadné dopravy ve středu fungovaly jen autobusy, na které se někdy stály i více než stometrové fronty a které byly nezřídka přeplněné k prasknutí.
Ve čtvrtek by mělo obnovit provoz metro, ale jen v horní části města. Ve spodní jednak není elektřina, jednak stále pokračuje odstraňování vody z úseků zatopených při bouři Sandy. Jedinou útěchou pro obyvatele města, kteří často do práce a z práce cestují několik hodin, je dočasné zrušení jízdného.
Amerika po hurikánu Sandy | |
Odklízení následků ničivé bouře Sandy, která si na severozápadě USA podle posledních bilancí vyžádala 72 obětí, pokračuje. Americký stát New York požádal federální vládu ve Washingtonu, aby zaplatila veškeré náklady na úklid a nápravu škod. Z ropného zařízení na severu New Jersey, jenž bylo kvůli bouři uzavřeno, uniklo do okolních vod 115 tisíc litrů nafty. Na likvidaci škod pracuje 200 lidí. O větší podíl federálních peněz požádali kvůli mimořádnému rozsahu bouře také dva senátoři ze sousedního New Jersey, jenž při úderu Sandy utrpěl největší škody. Ve 13 amerických státech, které bouře zasáhla, se do odklízení trosek a obnovy zapojilo 10 tisíc příslušníků národních gard. Bez proudu nadále zůstává šest milionů Američanů, dvě třetiny z nich žijí v New Yorku a New Jersey. Doprava v New Yorku zůstává nadále ochromena. V úterý s omezeními obnovily provoz newyorské Kennedyho letiště a další mezinárodní letiště v newyorské oblasti - v Newarku v New Jersey. Newyorské letiště La Guardia, které bylo zaplaveno, se k nim ve čtvrtek rovněž s omezeními přidává. Mediální magnát Rupert Murdoch na Twitteru oznámil, že jeho společnost News Corporation věnuje milion dolarů postiženým rodinám v New Yorku a New Jersey. Murdoch doufá, že se podobně zachovají i další společnosti. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.