Spojené státy od propuknutí konfliktu na východě Ukrajiny s proruskými separatisty poslaly Kyjevu nesmrtící zbraně a vybavení za 260 milionů dolarů (asi 6,6 miliardy korun), ale část této pomoci představuje sotva více než haraburdí, upozornil list The Washington Post.
Jedna z jednotek ukrajinských zvláštních sil na předměstí hlavní povstalecké bašty Doněcku podle reportéra deníku dostala například americké terénní vozy "Humvee" z přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století. Tři vozy mají okna a dveře z plastu, což neskýtá v boji žádnou ochranu. Pneumatiky na jednom z aut praskly po pár stovkách kilometrů, protože auto podle mechanika příliš dlouho stálo ve skladu.
Jiná ukrajinská rota zase dostala jedinou neprůstřelnou vestu a ještě typu, který americká armáda stáhla od bojových jednotek před deseti lety. "Jestli nám Američané chtějí posílat výstroj, neměla by to být druhořadá veteš," prohlásil jeden z velitelů speciálních sil.
Podle deníku není ještě zřejmé, jak velkou část pomoci představovala zastaralá výstroj, zjištěná reportérem na frontě. Oslabuje však morálku jednotek, které čelí dobře vybaveným separatistům, podporovaným Ruskem. Navzdory příměří stále dochází k potyčkám.
Američtí představitelé obhajují předání techniky ve špatném stavu tím, že Spojené státy zpočátku nepočítaly s tímto konfliktem a neměly připravené peníze na plnohodnotnou pomoc, hlavně však Ukrajina potřebovala pomoci okamžitě hned po propuknutí konfliktu, a tak ne vše je perfektní.
List nicméně připustil, že Ukrajinci dostali například i nové přístroje pro noční vidění, zdravotnické balíčky, moderní spojovací prostředky či dělostřelecké radary. Američané také pomáhají s výcvikem ukrajinských sil. A zastaralá terénní auta mohou posloužit alespoň jako zdroj náhradních dílů pro druhé vozy.