Bílý dům v souvislosti s prosincovým pokusem o atentát na americké letadlo rozhodl pozastavit repatriaci Jemenců ze základny Guantánamo. Je jich tam asi 90 a do Jemenu jich měla být podle původního plánu poslána asi polovina.
Americký prezident po jednání se šéfy amerických tajných služeb prohlásil, že přesto trvá na uzavření věznice. Pokus o teroristický útok označil za selhání amerických tajných služeb.
Nigerijec Umar Farouk Abdul Mutallab neměl na výchozím letišti Schiphol v Amsterodamu komplice, podle nizozemské prokuratury jednal sám. Výbušninu, kterou chtěl 25. prosince vyhodit do povětří letadlo směřující do Detritu, pravděpodobně propašoval z Nigérie.
ČTĚTE TAKÉ: Obama obvinil al-Kajdu za přípravu Nigerijce k útoku
Velvyslanectví v Jemenu už zavřelo i Česko
Jemenská armáda zabila přes 30 členů al-Kajdy
K atentátu se přihlásila mezinárodní teroristická síť al-Kajda. Mutallab byl údajně vycvičen v Jemenu, kde tato organizace zjevně posiluje své postavení.
USA v neděli uzavřely svou ambasádu v Saná a otevřely ji znovu až v úterý. Brány svých ambasád zavřely také Velká Británie, Španělsko, Japonsko a Francie. Britská a francouzská ambasáda obnovily svou činnost, zůstávají ale nepřístupné pro veřejnost. Český zastupitelský úřad v pondělí uzavřel do odvolání vízový a konzulární úsek. Německá ambasáda bude otevřena, ale budou zpřísněna bezpečnostní opatření.
Jemenské ministerstvo vnitra v souvislosti se zavíráním ambasád vydalo prohlášení s ujištěním, že situace v zemi je pod kontrolou. "Není důvod k obavám z hrozeb teroristického útoku. Bezpečnostní situace je dobrá v hlavním městě i v provinciích, obavy o život cizinců nebo v souvislosti s ambasádami jsou bezpředmětné," uvedlo v prohlášení.
Ministr zahraničí: Nejsme Afghánistán
Jemen začal projevovat nespokojenost s uzavíráním ambasád a komentáři o situaci na jeho území, protože to prý vyvolává dojem, že je jeho armáda neschopná poradit si s teroristy. Ministr zahraničí abú Bakr Kirbí řekl, že situaci v Jemenu nelze přirovnávat k té v Afghánistánu nebo Pákistánu. "Působení al-Kajdy v Jemenu vyvolává ve světě starosti, ale Jemen je schopen si s takovými skupinami poradit. Potřebujeme pomoc při výcviku protiteroristických jednotek a také pomoc ekonomickou, protože celý problém je v jádru ekonomický," řekl.
Jemenská armáda bojuje proti al-Kajdě ve třech provinciích Abján, Šabva a Maríb. V pondělí dva její členy vojáci zabili a pět dalších bylo zatčeno v Saná a v západní provincii Hudajdá.
O tom, jak zabránit opakování pokusu o atentát, jako byl ten z 25. prosince, jedná americký prezident Barack Obama se šéfy amerických tajných služeb.
Americká vláda už zavedla zpřísněná bezpečnostní opatření pro všechny osoby cestující letecky do USA. Speciální bezpečnostní prohlídkou musejí projít cestující ze 14 vybraných zemí, včetně Kuby, Íránu, Súdánu a Sýrie, které USA označují za sponzory terorismu. Zbylá desítka států je označována za země "budící zájem" na základě nedávných zpravodajských informací. Mezi nimi jsou například Jemen a Nigérie, ale ta proti tomu protestovala.
Foto: ČTK/AP, Wikimedia Commons