Spojené státy se chystají mnohem přísněji prověřovat všechny žadatele o víza a chtějí mimo jiné z bezpečnostních důvodů zevrubně zkoumat i jejich aktivitu na sociálních sítích. Vyplývá to z návrhu, který v pátek zveřejnilo americké ministerstvo zahraničí. Pokud budou nová pravidla schválena, dotknou se ročně celkem přibližně 15 milionů lidí, kteří chtějí cestovat do USA. Češi žádné změny nepocítí, protože ČR má se Spojenými státy bezvízový styk.
Americké úřady chtějí v budoucnu zjišťovat detailní informace, jak se žadatelé o víza chovají na internetu a zejména na sociálních sítích jako jsou Instagram, LinkedIn, Reddit či YouTube. Do žádosti o víza budou muset uvést svá uživatelská jména na sociálních sítích za posledních pět let a rovněž telefonní čísla a emailové účty, které v této době používali.
Návrh bude schvalovat prezidentský Úřad pro řízení a rozpočet (OMB), podle předpokladů však nové opatření projde, protože zvýšení ochrany před možným terorismem a dalšími bezpečnostními riziky je jednou z priorit prezidenta Donalda Trumpa. Už loni úřady začaly aktivitu na sociálních sítích prověřovat u těch žadatelů o víza, kteří byli považováni za potenciálně rizikové.
"Už nyní od všech žadatelů o víza vyžadujeme kontaktní informace, historii jejich cest, informace o rodinných příslušnících a minulé adresy pobytu. Sbírání těchto dodatečných informací posílí proces prověřování žadatelů a potvrzování jejich identity," uvedlo ministerstvo zahraničí.
Nová pravidla se nelíbí například Americké unii občanských práv (ACLU). "Lidé se teď budou muset ptát, zda něco z toho, co napíší online nebude špatně pochopeno nebo špatně vyloženo vládními úředníky," uvedla zástupkyně ACLU Hina Shamsiová. "Existuje tu také reálné nebezpečí, že skenování sociálních sítí nespravedlivě zasáhne zejména žadatele z muslimských zemí, kterým pak budou jejich žádosti diskriminačně zamítány."