USA se vrací do Rady OSN pro lidská práva
12.05.2009 19:28
Valné shromáždění OSN zvolilo do Rady OSN pro lidská práva i Spojené státy, které ji za předchozího prezidenta George Bushe přehlížely a obviňovaly, že do svých řad přijímá státy, které hrubě lidská práva porušují.
USA se tak ocitly v jednom orgánu se čtyřmi zeměmi obviňovanými z vážného porušování lidských práv - Kubou, Saúdskou Arábií, Čínou a Ruskem, které byly rovněž zvoleny.
VS OSN obměnilo třetinu rady, 18 členů. Spojené státy získaly 167 hlasů ze 192. Jejich zvolení na tříletý mandát, který může být jednou obnoven, bylo dopředu jasné. Ve skupině západních států totiž na tři místa byli pouze tři kandidáti. Spolu s USA tak byly zvoleny Belgie a Norsko. Výsledky hlasování ve dvou dalších geografických skupinách bylo také jasné dopředu, takže byly zvoleny Kuba, Čína i Saúdská Arábie.
Nová americká administrativa Baracka Obamy už koncem března rozhodla, že bude o místo v radě usilovat na rozdíl od Bushovy vlády, která tento orgán bojkotovala hned od jeho vytvoření v roce 2006. Obama prohlásil, že chce, aby rada byla ve své činnosti na obranu lidských práv úspěšnější a účinnější, a proto do ní USA i vstoupily.
Dnešní hlasování potvrdilo původní předpovědi diplomatů, kteří tvrdili, že o volbě je rozhodnuto, protože většina zemní z každé z pěti regionálních skupin se dohodla na tom, koho podpoří. O volných 18 míst se ucházelo pouze 20 zemí.
Dnešní volbu dopředu kritizovaly přední organizace na obranu lidských práv, především Freedom House, a to hlavně proto, že o místa se ucházely země, které samy mají s dodržování lidských práv problémy. Freedom House vysloveně vyzval členské státy OSN, aby nevolily především Čínu, Saúdskou Arábii a Kubu. Přesně opak se dnes stal. Ze stejných důvodů volbu kritizoval i někdejší český prezident Václav Havel, který ji v pondělním listu The New York Times dokonce označil za frašku.
Rada pro lidská práva OSN vznikla před třemi lety. Nahradila Komisi pro lidská práva, která byla kritizována za to, že kvůli nejrůznějším politickým spojenectvím nedokázala prosazovat lidská práva všude stejnou měrou. Týkalo se to například situace v Číně. Podobné kritice ale neunikla ani nová rada, která čelí výtkám za nedostatečný postup v boji proti násilí v západosúdánské provincii Dárfúr a v čínské autonomní oblasti Tibet, anebo proto, že údajně straní Palestincům v jejich sporech s Izraelem.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.