Ve Spojených státech je ode dneška poprvé po 17 letech uzavřena část vládních úřadů kvůli sporu o zákon o vládních výdajích a sporu o osud reformy zdravotnictví. Na nucenou neplacenou dovolenou nastoupily statisíce státních zaměstnanců a přerušena je řada státních programů. Prezident Barack Obama přičetl vinu za pat republikánům a obvinil je, že jim nejde o rozpočet, ale o "ideologické tažení" proti reformě zdravotnictví.
Republikáni ovládající Sněmovnu reprezentantů podmiňují uvolnění výdajů v novém fiskálním roce právě odkladem reformy, nebo aspoň jejích částí. Senát, kde převažují Obamovi demokraté, to však odmítá. I dnes podle očekávání zamítl nový návrh republikánů na jednání o provizorním zákonu o státních financích, který by ale byl nadále vázán na změny ve zdravotnické reformě.
Omezení se dotknou i turistů
Zastavení části vládních aktivit zkomplikuje život Američanům i turistům. Zachovány by měly zůstat pouze nezbytné vládní činnosti, od kontroly letového provozu po armádu. Turisté se tak sice kupříkladu nemusí obávat výpadků v letecké dopravě, nebudou však moci navštívit některé národní parky nebo zoologické zahrady či muzea.
Národní parky podle serveru CNBC přijdou o 750 tisíc návštěvníků denně. Mimo provoz bude návštěvnické centrum washingtonského Kapitolu, turisté si budou muset odpustit také návštěvu newyorské sochy Svobody, park ve Velkém kaňonu, kalifornský park Yosemite či někdejší věznici Alcatraz v San Francisku.
Zhruba 800 tisíc státních zaměstnanců - přibližně dvě pětiny jejich celkového počtu - nyní čeká nucená dovolená. Mnozí další zatím budou muset pracovat bez nároku na mzdu.
Neústupní
Obama dnes důrazně odmítl ustoupit a dělat jakékoli změny v reformě zdravotnictví. Její klíčové části se rozběhly právě dnes. Reformu schválil Kongres v roce 2010 a posléze ji potvrdil i nejvyšší soud.
Prezident prohlásil, že republikáni "drží ekonomiku jako rukojmí kvůli zákonu, který se jim nelíbí". Apeloval ale současně na umírněné republikány, aby pomohli obnovit normální fungování vlády.
Po hlasování v Senátu dnes ale ani jedna ze stran nenaznačila ochotu k ústupku. Šéf demokratické většiny v Senátu Harry Reid prohlásil, že uzavření vládních úřadů je "dobrým dnem pro anarchisty" ve Sněmovně reprezentantů. Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell přičetl vinu demokratům. "Doslova hlasovali proti vypracování kompromisu," řekl.
Ještě kritičtější okamžik ale čeká USA 17. října, kdy jim dojdou peníze na splácení svých závazků. Kongres musí do té doby zvýšit dluhový strop, ale v posledních třech letech byla tato dříve rutinní operace předmětem ostrých politických sporů mezi demokraty a republikány, kteří to podmiňovali hlubokými rozpočtovými škrty. Pokud by vládě opravdu došly peníze na splácení dluhů, poškodilo by to nejen americkou ekonomiku, ale rozkolísalo i světové trhy.
Komplikace na mnoha frontách
Zastavení vládních aktivit bude mít ode dneška výrazný dopad na ministerstvo obrany, kde se dotkne zhruba 400 tisíc pracovníků. Přibližně 1,4 milionu vojáků v uniformě ale zůstane ve službě.
Nadále se budou střežit hranice. Budou vypláceny sociální dávky a vládní programy zdravotní péče pro staré a chudé lidi budou dál poskytovat peníze lékařům a nemocnicím. Fungovat budou rovněž poštovní služby, uzavřeny nebudou ani veřejné školy.
Středisko pro kontrolu nemocí muselo zastavit svůj chřipkový program. V jeho rámci každý podzim začíná monitorovat šíření chřipky a koordinuje očkování. List The Washington Post také napsal, že když politický pat bude trvat déle než dva týdny, nedostanou dávky miliony amerických veteránů.
V nynějších sporech jsou politické sázky vysoké především pro republikány, protože podle průzkumů jim většina lidí dává vinu za uzavírání federálních úřadů. Když ke stejnému střetu došlo v roce 1996, tak na uzavírání administrativy politicky doplatili republikáni vedení tehdejším předsedou Sněmovny reprezentantů Newtem Gingrichem. Tehdejší demokratický prezident Bill Clinton naopak svůj vliv posílil.
USA: Spory o státní výdaje uzavřely část vládních úřadů
Zahraničí
1. 10. 2013 21:27
Zastavení vládních aktivit zasáhne i provoz národních parků.