Americká vláda hodlá příští rok přijmout do země mnohem víc iráckých uprchlíků než dosud. Zatím jich Spojené státy přijaly jen 990, uvedla podle tiskových agentur představitelka amerického ministerstva zahraničí Ellen Sauerbreyová.
OSN odhaduje, že z Iráku do okolních států uprchly před násilím přes dva miliony lidí.
"Máme morální povinnost chránit irácké uprchlíky, především příslušníky pronásledovaných náboženských menšin a ty, kdo spolupracují s americkou vládou od pádu Saddáma Husajna," řekla.
Většina iráckých běženců z období po zahájení invaze vedené Američany a pádu Husajnova režimu směřuje do Sýrie, kde jich je podle odhadů OSN 1,2 milionu, a do Jordánska (asi 750 tisíc). V obou těchto zemích iráčtí uprchlíci nyní tvoří skoro deset procent obyvatel.
Kritici, včetně vysokých amerických diplomatů, tvrdí, že iráčtí uprchlíci musejí čekat až dva roky, než se dostanou do USA. Důvodem jsou byrokratické překážky a bezpečnostní předpisy zavedené po 11. září 2001.
Ministryně zahraničí Condoleezza Riceová proto ve středu jmenovala diplomata Jamese Foleyho jako koordinátora pro záležitosti iráckých uprchlíků. Rovněž ministr vnitřní bezpečnosti Michael Chertoff pověřil touto záležitostí expertku na imigrační právo Lori Scialabbaovou.
Sauerbreyová při slyšení v americkém výboru pro mezinárodní náboženskou svobodu přislíbila, že během příštího roku se počet iráckých uprchlíků "podstatně zvýší".
Zástupci ministerstva pro vnitřní bezpečnost zatím hovořili jen se 4300 iráckými uprchlíky z deseti tisíc, které by měly USA podle kvóty vysokého komisaře OSN pro uprchlíky přijmout. Podle Sauerbreyové je to způsobeno několika činitely: byrokratickými překážkami při rozhodování o iráckých uprchlících i faktem, že Sýrie nechtěla udělit vízum americkým úředníkům, kteří měli s žadateli hovořit.
"Tito Iráčané spolupracují se Spojenými státy. Hrozí jim riziko a přicházejí o život," uvedl při stejném slyšení republikánský senátor Arlen Specter.
Na ilustračním snímku iráčtí uprchlíci, čekající na příděl jídla od pracovníků Vysoké komise pro uprchlíky v syrském Damašku, 15. září.
Foto: AP