Spojené státy omezí použití jaderných zbraní a nebudou vyvíjet nové. Vyplývá to z jaderné strategie USA, jež bude zveřejněna během úterka. Washington také hodlá zeštíhlit svůj nukleární arzenál a jednat s Čínou a Ruskem o "stabilnějších a transparentnějších strategických vztazích".
Podmínky, za kterých Washington použije nukleární zbraně, mají zahrnovat také jejich užití v sebeobraně. Plán počítá s výjimkami vůči státům, jako je Írán či Severní Korea, které odmítají dohody o nešíření jaderných zbraní.
Barack Obama popsal svou politiku jakou součást širších snah přimět svět, aby přijal jaderné zbraně jako překonané. Chtěl by také vytvořit určité pobídky, které by státy motivovaly k odklonu od jaderných ambic. Jako příklad uvedl, že strategie se vzdává vývoje nových nukleárních zbraní.
Jistý vysoký americký představitel již dříve potvrdil, že strategie odmítne vývoj nových jaderných zbraní, což ale povede ke zvýšení investic do správy skladů současného nukleárního arzenálu.
Spojené státy se mají výslovně zavázat nepoužít nukleární zbraně proti nejaderným státům, které dodržují Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (NPT). Nukleární útok by jim nehrozil, ani kdyby napadly USA biologickými či chemickými zbraněmi nebo ochromily USA rozsáhlým kybernetickým útokem.
Pro tyto případy chce Obama vytvořit soubor odstupňovaných opatření s využitím konvenčních zbraní, která by útočníka od jeho záměru odradila. "Zachovám všechny nástroje, které jsou třeba pro zajištění toho, aby Američané byli v bezpečí," prohlásil v rozhovoru pro New York Times.
Deník nicméně s odkazem na zdroje v Bílém domě uvedl, že Obama si vyhradí právo jadernou strategii změnit. Pokud by biologické zbraně prošly takovým vývojem, že by mohly mít velký ničivý vliv na Spojené státy, může se Washington rozhodnout pro jadernou odvetu za biologický útok i v případě státu dodržujícího NPT.
Liberálové chtěli víc, konzervativci méně
Jadernou strategii žádá americký Kongres od každé americké vlády. Obamovy plány jsou ale očekávány napjatěji než jindy, protože prezident dlouhodobě slibuje ukončení "myšlení z dob studené války". Za svou vizi světa bez atomových zbraní získal loni na podzim Nobelovu cenu za mír.
ČTĚTE TAKÉ: Nobelova cena míru je pro komiky pointou vtipu o Obamovi
Medveděv podaroval Obamu jadernou brožurkou
Podle NYT ale zřejmě Obamova strategie vyvolá zklamání na obou stranách amerického politického spektra. Konzervativci se totiž obávají, že Obamovo rozhodnutí zmenší odstrašující efekt, který americké jaderné zbraně mají. Pro některé liberály je naopak omezení užití jaderných zbraní nedostatečné, protože doufali v Obamův závazek, že USA nikdy nepoužijí nukleární zbraň jako první.
Dva dny po zveřejnění strategie Obama v Praze podepíše novou odzbrojovací smlouvu mezi USA a Ruskem.
Washington ale chce také zahájit nové kolo jednání s Ruskem o jaderném odzbrojení. Bílý dům chce především prosadit další snížení počtu taktických jaderných zbraní, v nichž má Moskva velkou převahu. Rusko dosud takové omezení odmítalo, neboť nukleární střely krátkého doletu považuje za klíčovou část vlastní obranné strategie.
USA jsou jedinou zemí na světě, která proti jinému státu použila jaderné zbraně. Na sklonku druhé světové války 6. a 9. srpna 1945 svrhli Američané atomové bomby na japonská města Hirošimu a Nagasaki.
Foto: ČTK/AP