Spojené státy kritizovaly Rusko za neúčast na summitu o jaderné bezpečnosti, který se bude za účasti více než 50 zemí světa v příštích dnech konat ve Washingtonu. Bezpečnostní poradce Bílého domu Ben Rhodes v úterý řekl, že Rusko svým rozhodnutím "izolovalo samo sebe". Český premiér Bohuslav Sobotka řekl, že absence Ruska na summitu není pozitivním signálem.
Summit, jehož se za Českou republiku zúčastní právě Sobotka, sezval prezident Barack Obama s cílem posílit bezpečnost při zacházení s jaderným materiálem a minimalizovat možnost, že se dostane do nepovolaných rukou. Podle sdělení Bílého domu se na summitu hodlá 17 států zavázat, že zvýší bezpečnost uskladnění štěpného materiálu.
Ruský prezident Vladimir Putin, vládce jedné z nejsilnějších jaderných mocností, ale do Washingtonu nepřijede. "Rozhodnutí Ruska nevyslat na summit vysokou delegaci je pro tuto zemi především zmařenou příležitostí," řekl Rhodes novinářům. Spojené státy a Rusko sice dál spolupracují v otázkách zajištění jaderné bezpečnosti, "neúčastí na washingtonském summitu ale Moskva izoluje sama sebe," dodal Obamův poradce.
Sobotka ve středu před odletem na summit novinářům řekl, že neúčast Ruska není pozitivním signálem. "Na druhou stranu, většina zemí je připravena nadále spolupracovat v oblasti zvýšení jaderné bezpečnosti," řekl. Sobotka pevně věří, že se Rusko dříve nebo později znovu připojí.
Neúčast prezidenta Putina na summitu ve Washingtonu v době vyostřených rusko-amerických vztahů vysvětlila Moskva mlhavě. Podle ministerské mluvčí Marije Zacharovové summit nepřijme tak zásadní rozhodnutí, která by vyžadovala účast hlav států.
Rusku prý také vadí, že summit si osobuje právo "úkolovat" organizace jako je Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), OSN či Interpol. Rusko to považuje za "vnější vměšování do činnosti kompetentních mezinárodních struktur," řekla mluvčí.